بلاک جنسیس یا Genesis block

بلاک جنسیس یا Genesis block ( بلاک پیدایش ) چیست؟

شبنم خسروی


بلاک جنسیس یا Genesis block ( بلاک پیدایش ) چیست؟ در اکتبر 2008، شخص یا گروهی  که همچنان هویت او مخفی است با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو پستی را منشر کرد مبنی بر اینکه در حال کار روی یک سیستم مالی الکترونیکی است که کاملا همتا به همتا است و در آن هیچ دولت یا شخص یا گروه قابل اعتمادی وجود ندارد.

این ماجراجویی در سال 2009 ادامه پیدا کرد و در ژانویه سال 2009 اولین بلاک بیت کوین استخراج شد ، این بلاک صفر بیت کوین بود و این بلاک همچنین به عنوان بلاک جنسیس یا Genesis block ( بلاک پیدایش ) شناخته می شود و حاوی یک متن است: “رئیس خزانه 03/ژانویه/2009 در آستانه دومین کمک مالی به بانک ها.”

این متن شاید کمی عجیبی باشد عده ای این متن را به روز استخراج این بلاک نسبت می دهند و  و عده ای هم آن را یک پیام سیاسی تفسیر میکنند اما هرچه هست ماجراجویی بیت کوین از پیدایش “genesis block” حالت رسمی به خود گرفت.

مقاله ساتوشی تحت عنوان Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System در سایت bitcoin.org در دسترس عموم است این مقاله اولین مقاله ای بود که در مورد سیستم همتا به همتا بیت کوین توضیحاتی داد که ابتدا در سایت metzdowd.com منتشر شد.

 

در این باره بیشتر بخوانید  بیت کوین چیست ؟ ویژگی و کاربردهای بیت کوین + ویدیو

ویژگی های بلاک جنسیس genesis block

بلاک پیدایش به چند دلیل خاص است که بقیه بلاک های بیت کوین که بعد از آن ایجاد شدند این ویژگی ها را ندارند یکی از این ویژگی ها برای اکثر کسانی است که از زنجیره بیت کوین به عنوان مرجع و زیر ساخت استفاده میکنند این است که “Genesis block” برای همه کدگذاری می شود ، لازم به ذکر است که هر بلاک اطلاعات تراکنش های بیت کوین و همچنین هش بلاک قبلی را در خود نگهداری میکنند و این باعث به هم پیوستگی شبکه بیت کوین و غیر قابل دور زدن آن است.

 

بلاک جنسیس یا Genesis block ( بلاک پیدایش ) مبلغی غیر قابل خرج

بلاک جنسیس یا Genesis block ( بلاک پیدایش ) مبلغی غیر قابل خرج است ، در توضیح این مطلب ذکر این نکته ضروری است که در ابتدا به ماینرهای بیت کوین مبلغ 50 بیت کوین به عنوان جایزه داده میشد اما “genesis block” مبلغ 50 بیت کوین غیر قابل خرج است و هنوز کسی دلیل این کار ساتوشی ناکاموتو را نمی دانند ، البته در حال حاضر در آدرس بلاک جنسیس یا Genesis block بیش از 50 بیت کوین وجود دارد که از سمت بسیاری از علاقه مندان بیت کوین هایی به این بلوک ارسال شده است.

 

نحوه استخراج بلاک جنسیس یا Genesis block

یکی دیگر از نکات جالب بلاک جنسیس یا Genesis block با بقیه بلاک های بیت کوین این است که این بلاک با رایانه شخصی مجهز به سیستم ویندوز ایجاد شده است یعنی ساتوشی ناکاموتو تنها به یک رایانه شخصی و سیستم معمولی و با یک cpu  توانسته است بلوک اول بیت کوین را استخراج کند البته در حال حاضر استخراج بیت کوین با صرف هزینه های بسیار و داشتن سیستم های پردازش قوی و مصرف برق فراوان قابل انجام است اما در سال های ابتدایی طرفداران بیت کوین مانند ساتوشی با کامپیوتر شخصی به استخراج بیت کوین مشغول بودند.


پارامتر coinbase چیست ؟


پارامتر coinbase چیست؟ محتوای «ورودی» در یک بلوک بیت‌کوین تولید شده حاوی چیزی است که «پارامتر coinbase» نامیده می‌شود ، که یک از جذاب ترین نمونه متن های رمزگذاری شده و ذخیره شده در زنجیره همان بلاک پیدایش است.

 

بلاک جنسیس یا Genesis block ( بلاک پیدایش )

 


پیام ساتوشی در genesis block


 

ایده پردازی های بسیاری در مورد چرایی ایجاد و اضافه کردن این متن توسط خالق بیت کوین وجود دارد یکی از معروف ترین آنها این است که این یک پیام فلسفی در مورد بحران اقتصادی سال 2008 و کمک های مالی به بانک ها بود. علاوه بر پارامتر coinbase ، زمانی که شخصی فرمت هگزا دسیمال را رمزگشایی می کند، پیام متن “Chancellor bailout” را نیز نشان می دهد که به عقب نوشته شده است.

نکته جالب دیگر این است که  استخراج بیت کوین توسط ساتوشی با CPU و یافتن بلوک 1 پس از ایجاد بلاک پیدایش شش روز طول کشیده است و برخی افراد این روز را روز تولد بیت کوین نیز می دانند همچنین برخی از طرف داران بیت کوین‌ اعتقاد دارند که ساتوشی بین بلاک پیدایش و بلاک 1 استراحت کرده است ، تا جدول زمانی بیت کوین این مانند این کتاب داستان انجیل باشد که  نشان می دهد خلقت زمین توسط خداوند هفت روز طول کشیده است.


هال فینی و بیت کوین


هال فینی شاید اولین کسی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا کرده است ، در آن زمان ساتوشی تعداد 10 بیت کوین را برای هال فینی فرستاد و به گفته خود هال فینی او اولین کسی است که به جز ساتوشی بیت کوین را اجرا کرده است ، در واقع هال فینی تنها یک روز پس از استخراج بلو 1 سیستم بیت کوین را روی کامپیوتر خود اجار کرد و حتی در این مورد توییت کرد

هال فینی در این مورد توضیح می دهد که : وقتی ساتوشی اولین انتشار نرم افزار بیت کوین را اعلام کرد ، بلافاصله آن را گرفتم و اجرا کردم و فکر می کنم من اولین کسی بودم که بجز ساتوشی بیت کوین را اجرا کرد. من بلاک 70 استخراج کردم و زمانی که ساتوشی ده سکه به عنوان آزمایش برای من ارسال کرد ، اولین تراکنش بیت کوین را دریافت کردم  حتی با ساتوشی مکالمه ایمیلی انجام دادم و بیشتر من اشکالات را گزارش کردم و او رفع کرد.

البته بسیاری بر این عقیده هستند برخلاف نظر هال فینی او اولین دریافت کننده بیت کوین نبوده است و در واقع ساتوشی در همان روز برای افراد زیادی سکه فرستاد و شاید درست تر این است که ها فینی جز نفرات اولی بوده که بیت کوین را از سمت ساتوشی ناکاموتو دریافت کرده است

پلتفرم بیت کوین نه تنها یک نوع پول همتا به همتاست بلکه ویژگی های منحصر به فردی مانند متن باز بودن ، ایمن بودن ، غیر قابل سانسور و تحریم بودن است این سیستم به بسیاری از مردم دنیا این امکان را داد که بدون فاش شدن هویت خود با هر کسی در هر نقطه ای از دنیا مبادله مالی داشته باشند و هیچ شخض سومی یا دولت یا قدرتی آنها را نتواند کنترل کند و در این بین کارمزدهای بسیار پایین هم جذابیت کار با این پلتفرم را دو چندان کرده است.

1 comment

علی روستا 25 مرداد 1401 at 12:38 ق.ظ

بسیار ممنون از مقاله خوبتون

پاسخ

ارسال دیدگاه