ماموریت TRON برای ایجاد اینترنت همگانی و کمک به عدم تمرکز

برنامه ترون برای ایجاد اینترنت همگانی

ترون (TRON) و اینترنت همگانی موضوعی است که جاستین سان بخشی از ماموریت TRONعنوان کرد ، ترون یکی از کوین های دیجیتالی است که محبوبیت زیادی در بین فعالین بازار رمز ارزها به خود اختصاص داده است این رمز ارز یکی از محبوب ترین کوین ها در بین کاربران ایرانی ارزهای دیجتال هم بوده است ، این پلتفرم غیر متمرکز  اولین بار توسط جوان چینی به جاستین سان معرفی شد و ماموریت خود را ایجاد اینترنتی که بتواند غیر متمرکز عمل کند اعلام کرد.

جاستین سان را می توان شخصیت باهوش ولی پرحاشیه دانست او قبل از اینکه بر روی شبکه ترون شروع به فعالیت کند کار بر روی ارز دیجیتالی ریپل را در کارنامه خود داشت  او در سال 2018 یعنی یک سال بعد از تاسیس TRON وارد موسسه هوپان شد که یک دانشگاه خصوصی برای کارآفرینان است و در این سالها همچنان روی ترون با هدف غیرمتمرکز وب کار کرده است.

چهار عنصر غیر متمرکز  معماری شبکه ترون

یکی از ویژگی های ارزهای دیجیتالی که بسیار از بلاک چین ها به دنبال آن هستند و یک هدف اصلی در آنها محسوب می شود بحث تمرکز زدایی است.در تعریف مختصر از تمرکز زدایی می توان به این اشاره کرد که قدرت را به افراد تفویض می کند. در نتیجه، کاربران قادر به مشارکت و مالکیت بخشی از شبکه هستند.

به بیان ساده تر یک بلاک چین غیرمتمرکز به صورت خودکار در مقابل متمرکز شدن و ملحق شدن کاربرانی که علاقه مند به ساختن بلاک قدرت دارند ایستادگی کرده و این اجازه را به آنها نخواهد داد در همین رابطه  چهار عنصر غیر متمرکز  معماری شبکه ترون را تشکیل داده است این موارد عبارتند از : 1- پروتکل ها 2- گره ها 3- دارایی ها 4- dApps  و این عناصر تشویق می کند که قدرت به صورت واقعی در دست مردم باشد به همین دلیل است که TRON با انحلال بنیاد خود و ایجاد خود به عنوان یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار تحت حاکمیت جامعه (DAO) تعهد خود را برای تمرکززدایی نشان داد.

مهم ترین هدف ترون و DPOS

برای ادامه مقاله ابتدا بهتر از تعریف از DPOS که مخفف Delegated Proof-of-Stake است ارائه شود DPOS به الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده گفته می شود که در سال 2014 توسط لایمر توسعه داده شده این سیستم در واقعا یم سیستم دموکراتیک است که افرادی از میان خود برای تایید بلاک ها انتخاب می کند این سیستم ها دارا مقیاس پذیری بالاتری نسبت به POS  و POW  است ترون هم این DPOS استفاده کرده و یکی از جالبترین اهداف TRON توانمندسازی توسعه دهندگان و کاربران برای ایجاد و اشتراک گذاری محتوا بدون محدودیت است.

ترون برای مدیریت بلاک چین خود از مکانیسم اجماع Delegated Proof-of-Stake (DPoS) استفاده می کند. فقط گره‌های منتخب می‌توانند بلوک‌های تراکنش را تأیید کنند، برخلاف سیستم PoS، که به هر کسی که دارایی‌های کافی در اختیار دارد اجازه می‌دهد این کار را انجام دهند. این ساختار، کاربران را قادر می‌سازد تا با واگذاری دارایی‌های سهامدار خود از طریق مکانیسمی از مشوق‌ها، از شبکه محافظت کنند.

هر شبکه بلاک چین از مکانیزم اجماع استفاده می کند و DPoS یکی از کارآمدترین الگوریتم های اجماع موجود است ، نکته مهم دیگر DPoS  انرژی کمتری مصرف می‌کند و تراکنش‌ها را سریع‌تر POW  و سیستم‌های PoS سنتی انجام می‌دهد. هر شش ساعت، جامعه TRON 27 اعتبارسنجی بلوک را انتخاب می کند تا به عنوان «نمایندگان فوق العاده» (SRs) در اکوسیستم خدمت کنند. با توجه به مزایای بی شمار، بسیاری از بلاک چین ها برای تامین انرژی شبکه های خود به مکانیزم DPoS تبدیل شده اند و این بخشی از رسیدن به هدف ترون (TRON) و اینترنت همگانی آن خواهد بود.

ترون (TRON) و اینترنت همگانی | coinchandcom

عدم تمرکز گره ها

می دانیم هر سیستم کامپیتوری که به شبکه بلاک چین متصل شود در اصطلاح یک nude یا گرده است هر چقدر تعداد ای سیستم های کامپیتوری بیشتر باشد زیر ساخت شبکه بلاکچین قوی تر بوده و میزان مقیاس پذیری بیشتر است.گره ها پایه و اساس هر شبکه بلاک چین هستند. در نتیجه هرگونه بررسی عدم تمرکز باید آنها را ارزیابی کند. تنوع جغرافیایی TRON در گره ها آن را ایمن تر و بادوام تر می کند.

عدم تمرکز دارایی ها

این شبکه دارای ویژگی های خاص بلاکچین و فناوری شبکه p2p است ک با حذف واسطه ها به تولید کنندگان این فرصت را می دهد بدون هیچ واسطه ای فروش خود را انجام دهند همچین توزیع دارایی های بومی و در دسترس بودن آنها به تمرکززدایی بلاک چین کمک می کند. تعداد کیف پول های TRX با سرعتی فوق العاده با افزایش بیشتر از 100 درصدی در کمتر از یک سال روبرو بوده است و این  محبوبیت با افزایش کاربران کیف پول TRON افزایش می یابد و ادامه خواهد یافت و این کمک شایانی به تمرکز زدایی خواهد کرد.

تمرکز زدایی dApps

dApps به اپلیکیشن های غیر متمرکز گفته می شود این اپلیکیشن ها روی شبکه بلاک چین توسعه پیدا می کنند و می توانند کاربردهای زیادی در نظام مالی و بسیاری از صنایع دیگر داشته باشند ، تعداد dApps  و قراردادهای هوشمند و کاربران نیز برای تمرکززدایی قابل توجه است ، از ویژگی های شبکه TRX یا همان ترون این است که از برنامه های غیرمتمرکز dApps و قراردادهای هوشمند استفاده می کند همچنین TRON grand Hackathon یک  ایده جذاب برای کار آفرینان نوپا و ایده های آنها برای رشد شبکه ترون است و به تنوع این اکوسیستم کمک شایانی کرده است.

رقابت ترون با اتریوم 

شواهدی وجود دارد که نشان میدهد بعد از معرفی USDC که یک استیبل کوین معادل با یک دلار آمریکا است که در شبکه ترون در گردش است رقابت بین این شبکه و شبکه اتریوم نسبت به قبل رشد قابل توجهی داشته است ، از آنجایی که فعالان صنعت کرپتوکارنسی به دنبال انجام معاملات و تراکنش های خود با کمترین کارمزد هستند شبکه ترون تا حد زیادی این فرصت را در اختیار این افراد قرار داده است.

قبلا اشاره شد که  ترون به تسریع تمرکز زدایی از اینترنت با استفاده از فناوری بلاکچین و برنامه های غیر متمرکز dApps اختصاص دارد از دیگر فعالیت ها و شاخه های این شبکه بزرگ که جاستین سان بعد از شروع آموزش در کالج هوپان آن را راه اندازی کرد می توان به MainNet اشاره کرد کرد که دستاوردهای بیشماری برای ترون به ارمغان آورده است همچنین می توان به btt یا همان BitTorrent اشاره کرد که پیشگام در خدمات غیرمتمرکز Web3 با بیش از 100 میلیون کاربر فعال ماهانه بود این شبکه در سال 2021 غیرمتمرکز سازی را به طور کامل تکمیل کرد و اکنون یک DAO تحت کنترل جامعه است.

در این مقاله سعی شده به ویژگی های شبکه ترون (TRON) و اینترنت همگانی که یکی از خدماتی است که ترون با هدف غیرمتمرکزسازی ارائه کرده به صورت مختصر اشاره کرد در صورت نیاز بیشتر و آشنایی کامل تر با کوین TRON شما می توانید از سایر مقالات سایت که در مورد این رمز ارز نوشته شده استفاده نمایید.

Related posts

آیا افت قیمت بیت کوین باعث کاهش استخراج بیت کوین خواهد شد؟

لیندا سلطانی

سرمایه گذاران چینی منتظر بیت کوین 10 هزار دلاری هستند

محسن شریفی

تحلیل بیت کوین : تایید پرچم خرس ها ؟ 13سپتامبر 2022 ( 22 شهریور 1401)

لیندا سلطانی

ارسال دیدگاه