بیت کوین چیست ؟ ویژگی و کاربردهای بیت کوین + ویدیو

بیت کوین چیست ؟ ویژگی و کاربردهای بیت کوین + ویدیو

شبنم خسروی

بیت کوین چیست ؟ بیت کوین نامی که این روزها بسیار شنیده می شود ، پادشاه رمز ارزها در سال 2009 متولد شد و از آن زمان تا به حال به محبوبیت خیره کننده ای دست یافته است .در این مقاله قصد داریم به صورت کامل در مورد بیت کوین و تاریخچه  نحوه کار و جزییات آن مانند امنیت بیشتر بدانیم.

بیت کوین چگونه معرفی شد ؟ در سال 2008 ایمیلی برای افرادی از سراسر دنیا ارسال شد ، این ایمیل توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو ارسال شد که حاوی مقاله بود که در آن تعریف جدیدی از پول ارائه شده بود و نام آن پول الکترونیکی بیت کوین بود.

بیت کوین چیست ؟ بیت کوین به زبان ساده نوعی پول الکترونیکی است که آن را به راحتی می توان به هر جای دنیا ارسال کرد و از آن برای مبادلات مالی نظیر خرید محصولات و دریافت خدمات استفاده کرد نکته مهم این است که شما بدون واسطه و بدون استفاده از بانک های مرسوم انتقال پول به نقاط مختلف دنیا را انجام می دهید و در این بین نیازی به داشتن حساب های متعدد در بانک های مختلف نیست به راحتی و تنها با چند کلیک در کسری از ثانیه پول به هر کیف پول (ولت) دلخواه شما انتقال داده خواهد شد.

بیت کوین نه فقط در جنبه مالی زندگی و کاربرد در زمینه های داد و ستد و امور تجاری قابل استفاده است بلکه بیت کوین در زمینه های بسیاری از محیط زیست گرفته تا امور خیریه و حتی رای گیری و انتخابات کاربردهای بسیاری دارد. بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که ایجاد و تولد بیت کوین به بحران مالی  2008 برمی گردد و این احساس که دنیا نیاز به پلتفرم مالی خارج از پلتفرم های رایج مالی را دارد.

ویدیو معرفی بیت کوینتاریخچه بیت کوین


History-of-Bitcoin

همانطور که می دانیم از زمان پیدایش بیت کوین تا به امروز کمتر از 15 سال گذشته است با این حال با توجه به رشد خیره کننده و پدیده همه گیر ارزهای دیجیتال شاید دانستن هدف این بازار کمک بزرگی جهت سرمایه گذاری به همه علاقه مندان این حوزه می دهد در این بین اهمیت درک بیت کوین که پر معامله ترین کوین دیجیتالی است می تواند به ما در جهت فهم این پیچیدگی و آشنایی با ساختار این صنعت کمک فراوانی کند.

بیت کوین در سال 2008

در 31 اکتبر سال 2008 مقاله ای با عنوان بیت کوین سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا با نویسندگی “ساتوشی ناکاموتو” پست شد. با این حال، ناکاموتو هرگز اطلاعات شخصی خود را فاش نکرده و هویت او هرگز تایید نشده است.

بیت کوین در سال 2009

بیت کوین اولین بار در سال 2009 به عنوان نرم افزار متن باز مورد استفاده قرار گرفت این شروع همزمان با استخراج بلاک چین توسط ساتوشی آغاز شد که این بلوک جنسیس نامیده می شود و شامل 50 بیت کوین اولی است که در آن زمان ایجاد شده است.

بیت کوین در سال 2010

کم کم برخی افراد که تعداد آنها بسیار کم بودند تا سال 2010 در استخراج بیت کوین مشارکت کردند در همین سال 2010 بود که یکی از معروف ترین تراکنش های تجاری شناخته شده در بیت کوین اتفاق افتاد و این تراکنش به این صورت بود که به ازای 10000 بیت کوین دو عدد پیتزای پاپا جان خریداری شد ، بله تعداد را درست مشاهده کردید 10 هزار بیتکوین که این مقدار را اگر با اوج قیمتی بیت کوین محاسبه کنیم چیزی نزدیک به 640 میلیون دلار خواهد شد که رقم شگفت انگیز خواهد بود.

بیت کوین تنها در معاملات تجاری قانونی استفاده نمی شد و به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود که در ادامه به آن می پردازیم اولین معاملات کلان خود را در بازار سیاه ثبت کرد کفته می شود چیزی در حدود 15 میلیون بیت کوین تا به حال در این بازار (بازار سیاه بیت کوین ) مورد معامله قرار گرفته است و این باعث ایجاد مقررات سخت گیرانه ای در سال های بعد توسط کشورها ، بانک و موسسات مالی شد.

شاید تاریخچه قیمتی بیت کوین را بتوانیم به طور دقیق تر از سال 2010 بررسی کنیم ، از ابتدا تا انتهای سال 2010  بیت کوین شاهد رشد بیش از 600 درصدی بود و اوج قیمتی بیت کوین به رقمی در حدود 0.4 به ازای هر واحد بیت کوین رسید.

بیت کوین در سال 2011

سال 2011 رشد این ارز دیجیتالی باز هم خیره کننده بود و مصادف بود با شناخته تر شدن این رمز ارز اپن سورس در این سال قمیت بیت کوین بیش از 7500 درصد رشد کرد و اوج قیمتی آن کمی کمتر از  30 دلار به ازای هر واحد بیت کوین معامله می شد.

بیت کوین در سال 2012-2013

افزایش قیمتی خیره کننده بیت کوین در دو سال گذشته ، رشد ناگهانی کاربران این رمز ارز را در پی داشت و بیت کوین سال 2012 هم اوج قیمتی 13 دلار را به ازای هر واحد بیت کوین ثبت کرد.

سال 2013 را می توان اولین سالی نام برد که بیت کوین به صورت گسترده تری مورد استفاده قرار گرفت در سال 2013 سقف های قیمتی که برای بیت کوین تشکیل می شد یکی بعد از دیگری شکسته می شد و انگار هیچ مسئله نمی توانست رشد بیت کوین را متوقف کند در همین سال تعدادی از بانک ها برخی موسسات مالی را از استفاده بیت کوین منع کردند اما بیت کوین همچنان به رشد خود ادامه می داد و در این سال قیمت آن به بالای 1000 دلار به ازای هر واحد بیت کوین رسید.

بیت کوین در سال 2014-2015-2016

سال 2014 رشد بیت کوین به یکباره متوقف شد در این سال وقایع تلخی برای بیت کوین اتفاق افتاد که بزرگترین آن هک صرافی MT.Gox بود که بزرگترین کلاهبرداری بیت کوین تا آن زمان نام گرفت.

نوسان قیمتی بیت کوین همچنان در سال های 2015 و 2016 ادامه داشت و کف ها و سقف های مختلفی همراه با نوسان شدید قیمت در این سال ها دیده شد.

بیت کوین در سال 2017 تا 2022

اما در سال 2017 بیت کوین مجددا مرکز توجه مردم دنیا قرار گرفت و اولین ارز دیجیتال دنیا توانست به اوج قیمت خود برسد و عدد عجیبی نزدیک به 20 هزار دلار به ازای یک واحد بیت کوین را ثبت کند.

در اواخر سال 2017 و با شروع سال 2018 تصور میشد که قیمت بیت کوین دارای حباب است اخبار منفی هم درباره ممنوعیت برخی نهادها هم در مورد بیت کوین به گوش می رسید قیمت در سال 2018 مجددا شروع به اصلاح کرد و تا کمتر از 3200 دلار به ازای هر واحد بیت کوین کاهش یافت.

بسیاری از تحلیل گران علی رغم این کاهش در سال 2018 معتقد بودند که این چرخه بیت کوین نشان از پویا و سالم بودن این کوین دیجیتالی است و به در نهایت به شکوفایی آن منجر خواهد شد و همین طور هم بود و درست یک سال بعد و در سال 2019 باز هم بیت کوین کاهش چمشگیر سال قبل خود را تا حدی خوبی جبران کرد این نوسان قیمت در سال 2020 هم ادامه داشت تا اواخر سال 2020 که شروع حرکت انفجاری بیت کوین بود.

از اکتبر 2020 تا مارس 2021 بیت کوین در تایم فریم ماهانه خود 6 کندل سبز رنگ ثبت کرد و به رقم تقریبی 65000 هزار دلار به ازای هر واحد بیت کوین رسید.

خوشبختی سرمایه گزاران بیت  کوین تا اکتبر 2021 ادامه داشت و آنها همچنان در سود خوبی در این سال بودند اما از اکتبر 2021 باز هم بیت کوین به چرخه خرسی دیگری رسید و تا ژانویه 2022 نزول شدیدی را تجربه کرد.

در این باره بیشتر بخوانید  بلاک جنسیس یا Genesis block ( بلاک پیدایش ) چیست؟

خالق بیت کوین کیست؟


satoshi nakamoto

 

ساتوشی ناکاموتو نام خالق بیت کوین است که در 2008 به بسیاری از فعالان و متخصصین علم رمزنگاری ایمیلی زد و به شرح بیت کوین و معرفی آن به عنوان پولی جدید پرداخت ، در سال 2009 شبکه بیت کوین به طور رسمی شروع به کار کرد در اوایل شروع پروژه بیت کوین ساتوشی ناکاموتو به همراهی افرادی که به پروژه بیت کوین ملحق می شدند مشغول تکمیل کدها جهت رفع ایرادات پروژه بود و بعد از تکمیل پروژه به صورت کامل هویت خود را پنهان کرد ، به طوری که همچنان بعد از گذشت سال ها هیچ کس از هویت واقعی خالق بیت کوین خبری در دست ندارد ، در این بین همواره گمانه زنی ها و شایعاتی پیرامون افراد سرشناس مطرح بوده که ساتوشی واقعی مثلا فلان شخص است و یا برخی افراد ادعا کرده که ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین هستند ولی هیچ سندی ارائه نکرده اند.

 شاید یکی از دلایل که خالق بیت کوین همواره هویت خود را مخفی نگه داشته است بحث امنیتی است و همچنین گفته می شود خالق بیت کوین بیش از یک میلیون بیت کوین در اختیار دارد و این دلیل برای نگرانی در مورد امنیت این فرد کافی باشد ، اما برخی ادعای بزرگتری می کنند و معتقد به تئوری توطئه هستند و اذعان میکنند که با توجه به محبوبیت روز افزون بیت کوین و تبدیل شدن به رقیب جدی سیستم بانک داری در خطر بودن جان این فرد یا دستگیری توسط نهادهای امنیتی یا سایر خطرات دلیلی بر عدم اعلام هویت این فرد یا گروه است.


ویژگی های بیت کوین


Features of Bitcoin

 

ویژگی های بیت کوین  است که باعث شده در بعضی از زمینه ها نسبت به ارزهای مانند دلار و داراهایی سنتی برتری زیادی داشته باشد در زیر تعدادی از این ویژگی ها را با هم مرور می کنیم که باعث منحصر به فرد بودن بیت کوین به عنوان یک پول دیجیتال است.

شفافیت بیت کوین

اشاره کردیم که بیت کوین نوعی پول الکترونیک است با ویژگی های عالی ، به جرات می توان گفت منحصر به فردترین ویژگی آن شفافیت آن است ، این شفافیت در بازار بیت کوین و عدم دخالت کشورها و نهادهای مالی بر معاملات بیت کوین باعث سرعت در انجام تراکنش ها و همچنین کاهش چشمگیر کارمزدها شده است و شاید بتوان دلیل محبوبیت روز افزون بیت کوین را در همین چند کلمه ساده جستجو کرد “سرعت در انجام مبادلات با پرداخت کمترین کارمزد”

غیر متمرکز بودن بیت کوین

مهم ترین و درست ترین دلیل عدم انتشار هویت توسط ساتوشی ناکاموتو این است که این فرد یا گروه می داند که یکی از دلایل محبوبیت بیت کوین غیر متمرکز بودن آن است به این معنی که اگر هویت ساتوشی ناکاموتو مشخص شود به غیر متمرکز بودن بیت کوین ضربه جدی وارد خواهد شد

شاید در این مقاله و سایر مقالات سایت مدام خوانده باشید بیت کوین غیر متمرکز است اما این واقعا به چه معناست؟ غیر متمرکز بودن بیت کوین یعنی در کنترل شخص ،نهاد ، سازمان و یا کشور خاصی نیست و مالکیت آن به هیچ سازمان و کشوری تعلق ندارد و برای مبادلات و همچنین تایید تراکنش ها نیاز به هیچ واسطه نیست.

سرعت بیت کوین

یکی از دلایل محبوبیت چشمگیر بیت کوین انتقال آسان به وسیله این پول الکترونیکی است به راختی و تنها با صرف چند دقیقه پول مورد نظر با سرعت و امنیت به هر کیف پول دیجیتالی در هر جای دنیا انتقال پیدا خواهد کرد.

امنیت بیت کوین

دلیل این امنیت را باید در رشته محاسبات پیچیده ریاضی که برای تولید هر واحد بیت کوین استفاده می شود جستجو کرد ، با این کار به هیچ عنوان امکان دسترسی به کدهای اصلی وجود ندارد و درنتیجه امکان کلاهبرداری ، هک ، تقلب ( انجام معاملات تکراری) یا دزدی وجود ندارد. از دلایل دیگر می توان به این نکته اشاره که چون پول فیزیکی به همراه افراد نیست و طبیعتا جابجایی به صورت سنتی وجود ندارد امنیت پول را دو چندان کرده است.

کارمزد بسیار کم انتقال 

از دلایلی دیگری که باعث رشد چشم گیر بیت کوین و سایر دارایی های دیجیتال شده است می توان به کارمزد کم و همین طور عدم دریافت مالیات بر روی تراکنش ها اشاره کرد که این شبکه را بهشتی برای تراکنش های میلیون دلاری کرده است.

عدم انتشار هویت افراد

بیت کوین بروی شبکه بلاکچین فرصتی ایجاد کرده که هر فرد بدون مشخص شدن هویت اصلی خود به راحتی به مبالغ مورد نظر خود را انتقال یا دریافت نماید و این موضوع خود باعث عدم برگشت پذیری تراکنش ها می شود یعنی اگر تراکنشی در شبکه انجام و سپس توسط شبکه بلاکچین تایید شد امکان برگشت و یا کنسل کردن تراکنش یا انجام و تکرار یک تراکنش وجود نخواهد داشت ، بیت کوین با این روش کنترل واقعی پول را به خود افراد سپرده نه نهاد یا کشوری خاص.


مزیت های بیت کوین


 

با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از بانک ها و صندوق های مالی بیت کوین را به مجموعه خود اضافه کرده اند این ارز دیجیتال در نهایت به عنوان یک دارایی منحصر به فرد شناخته شده است اگر چه بسیاری از فعالان قدیمی بازار کریپتوکارنسی با تاکید بر مزیت بیت کوین نسبت به طلا ، دلار ، سهام و حتی ملک از همان ابتدا مطمئن به آینده روشن این ارز دیجیتالی بوده اند اما در اینجا قصد داریم تعدادی از این مزیت ها را با هم مرور کنیم.

کسی در راس قدر نیست

کسی نمی تواند بیت کوین را توقیف کند همانطور که قبلا گفته شد مهمترین ویژگی بیت کوین غیر متمرکز بودن آن است یعنی بیت کوین برای انجام تراکنش ، تایید تراکنش ، انتقال و خلق پول نیاز به شخص یا دولت یا قدرت خاصی نیست.

از آنجایی که چندین نسخه اضافه پایگاه داده برای تراکنش ها وجود دارد هیچ کس نمی تواند بیت کوین ها را تصاحب کند.تنها کاری که افراد می توانند انجام دهند این است که یک کاربر را مجبور کنند که بیت کوین ها را برای شخص دیگری ارسال کند.این یعنی هیچ دولتی نمی تواند ثروت کسی را تصاحب و یا مسدود کند و آن را تحت تحریم قرار دهد یعنی صاحب بیت کوین این آزادی را داشته که هر طور که بخواهد پول خود را در هر جایی خرج کند.

بدون مالیات

هیچ راهی برای ردیابی تراکنش های بیت کوین توسط شخص ثالث وجود ندارد و بنابراین هیچ راه قابل قبولی برای پیاده سازی سیستم مالیات بیت کوین وجود ندارد ، تنها راه پرداخت مالیات این است که شخص درصدی از مبلغ ارسال شده را به صورت داوطلبانه به عنوان مالیات ارسال کند.

بدون ردیابی

تا زمانی که یک کاربر آدرس کیف پول خود را به صورت عمومی انتشار ندهد هیچ کس نمی تواند تراکنش های مرتبط به او را ردیابی کند ، هیچ کس جز صاحب wallet  نمی داند که چقدر دارایی دیجیتالی از بیت کوین گرفته تا سایر آلت کوین ها دارد و حتی اگر کیف پول منتشر شود به راحتی می تواند کیف پول جدیدی را ایجاد کند ، این سیستم باعث ایجاد حریم خصوصی واقعی برای کاربران شده و مانند بانک های شبکه ای از افراد به تراکنش ها و یا دارایی های افراد دسترسی نخواهند داشت.

بدون هزینه تراکنش

ارسال و دریافت بیت کوین از هر کیف پول به کیف پول دیگر به کاربران نیاز دارد یعنی کاربران باید کلاینت بیت کوین را که در حال اجرا است بتوانند به گره های دیگر متصل نگه دارند ، کاربران به صورت مستمر در حال کمک به شبکه هستند و مجوز تراکنش ها را به اشتراک می گذارند ، اشتراک گذاری این کار هزینه های تراکنش را تا حد زیادی کاهش می دهد و در نتیجه هزینه های تراکنش را ناچیز می کند.

بدون ریسک پس گرفتن شارژ  

در صورتی که انتقالی از بیت کوین در شبکه بیتکوین بین کیف پول ها اتفاق افتد ، انتقال و تراکنش مربوط به آن دیگر قابل برگشت نیست و در این حالت چون فقط مالک جدید کلید خصوصی مرتبط را داراست تنها اوست که می تواند مالکیت سکه ها را تغییر دهد و این تضمینی است مبنی بر اینکه در هنگام دریافت بیت کوین هیچ خطری دریافت کننده را تحدید نمی کند.

بیت کوین را نمی توان دزدید

آدرس و کلید خصوصی بیت کوین تنها توسط مالک آن قابل تغییر است ، هیچ کس نمی تواند بیتکوین را به سرقت ببرد مگر اینکه به صورت فیزیکی به رایانه صاحب بیت کوین دسترسی داشته باشد و بیت کوین ها را به حساب خود منتقل کند این در نقطه مقابل سیستم های فعلی و سنتی است که برای خرابکاری و سرقت کافی است که جزییات احراز هویت و اطلاعات کاربری فرد شامل پسوردهای آن را داشته باشد ، اما در بلاکچین بیت کوین علاوه بر موارد بالا باید فرد مهاجم به صورت فیزیکی هم به سیستم دارنده بیت کوین دسترسی داشته باشد.

حمل بیت کوین از طلا و دلار ساده تر 

بیت کوین با ایجاد شبکه بسیار پیچیده که از معادلات ریاضی ساخته شده است این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده که بر خلاف پول های فیزیکی ، طلا و سکه به راحتی قابل جابجایی باشد و این کار با تولید یک کلید خصوصی قابل انجام خواهد بود و فرد در هر زمان بدون نیاز به حمل مقادیر زیادی اسکناس و طلا به راحتی با داشتن این کلید خصوصی به سرعت بیت کوین خود را به کیف پول دلخواه خود در هر جای دنیا انتقال دهد.


بلاکچین چیست ؟


What-is-blockchain

 

به طور خلاصه بیت کوین بر بستری به نام بلاکچین طراحی شده است که هر بلاکچین گنجایش حداکثر 2.5 هزار تراکنش را دارا می باشد.با اتصال بلاک ها به یکدیگر زنجیره ای از آنها شکل می گیرد و هر بلاک یک هش از بلاک قبلی را در خود قرار خواهد داد و با تغییر هر بلاک این هش تغییر کرده و بلاک ها دیگر غیر معتبر خواهند شد و به این صورت است که این زنجیره بلاکچین غیر قابل تغییر است.

بلاک چین در واقع یک پایگاه داده است که بین گره های یک شبکه کامپیوتری به اشتراک گذاشته شده است. بلاک چین اطلاعات را به صورت الکترونیکی ذخیره کرده و اصلی ترین نقش در حفظ ایمن و غیرمتمرکز تراکنش ها را بلاک چین بر عهده دارد و همچنین یکی از مهمترین ویژگی بلاک چین این است که بدون نیاز به شخص ثالث اعتماد ایجاد می کند.


شبکه بیت کوین چگونه کار می کند


How-does-the-Bitcoin-network-work

 

یکی از موارد شفافیت در بیت کوین نگهداری تمامی تراکنش ها در جایی به نام دفتر کل است این دفتر کل توسط شخص خاص یا بانک یا کشور خاصی نگهداری و یا محافظت نمی شود بلکه دفتر کل به صورت اشتراکی توسط کاربران شبکه نگهداری میشود و به سیستم های که به شبکه متصل و دفتر کل را دریافت میکنند در اصطلاح نود گفته می شود

در دفتر کل دیگر مانند پلتفرهای بانکی نیاز به اعتماد به بانک نیست که به فرض در یک تراکنش پول شما را مسدود و جلوی انتقال مبلغ را به دلایل مختلف بگیرد در دفتر کل اساس کار بر الگوریتم های ریاضی و رمزنگاری و منطق ریاضی استوار شده است و به جای اعتماد به یک سیستم متمرکز و یا اپلیکیشن بانکی شما به علم اعتماد خواهید کرد و تمامی واسطه ها را حذف و مستقیم پول را انتقال خواهید داد.


تولید بیت کوین


The-birth-of-Bitcoin

 

هر نود این توانایی را دارا است که تراکنش ها را در یک بلاک قرار گیرد و همچنین آنها را به سایر نودها در شبکه ارسال کند این امر باعث امنیت بسیار بالایی بیت کوین شده است زیرا ساخت بلاک تنها از سمت ماینر و استخراج کننده قابل قبول است و ساخت بلاک های دیگری که خارج از این شرط تولید شوند نامعتبر خواهد بود.

ماینر یا استخراج کننده با استفاده از سیستم های بسیار قوی کامپیتوتری باید ابتدا جواب معادلات بسیار پیچیده ریاضی را پیدا کرده و این کار هم با حدس مداوم اعداد با استفاده از این سیستم ها امکان پذیر است.هر یک از ماینرها با استفاده از سخت افزارهای خود نشان می دهند که به شبکه بیت کوین وفادار هستند و اگر کسی قصد حمله به بیت کوین را داشته باشد طبیعتا باید بیش از 50 درصد قدرت شبکه را در اختیار داشته باشد که با توجه به گرانی برق و بزرگ بودن بیش از حد شبکه اصولا کار غیر ممکنی خواهد بود و البته از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود.

شبکه در ازای این وفادری ماینرها به آنها برای حل این مسائل و کمک به شبکه پاداش در نظر گرفته که این جایزه در آغاز 50 واحد بیت کوین بود که البته به طور میانگین هر چهار سال یکبار این پاداش ها نصف خواهد شد در حال حاضر این جایزه برای هر بلاک 6.25 واحد بیت کوین است.

شبکه برای هر انتقالی کارمزد مشخصی در نظر میگیرد و نکته جالب این است که هر فرد این امکان را داراست که خود تعیین کند برای تراکنش خود چقدر کارمزد پرداخت کند طبیعتا هرچقدر کارمزد پرداختی بیشتر باشد این تراکنش زود در داخل بلاک تایید شده و اگر فرد کارمزد تراکنش را بسیار کم در نظر بگیرد این امکان وجود دارد تراکنش ساعت ها به طول بیانجامد یا در برخی موارد اصلا تایید نشود میزان کل تراکنش های یک بلاک هم به ماینر تعلق خواهد گرفت.


تراکنش بیت کوین چگونه است؟


How-is-a-bitcoin-transaction

 

تراکنش بیت کوین به معنی انتقال ارزش بیت کوین در بلاک چین است و به عبارت بسیار ساده تراکنش زمانی است که کاربر A مقدار مشخصی از بیت کوین خود را به کاربر B می دهد.

شبکه بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی برای اطمینان از یکپارچگی تراکنش های ایجاد شده در شبکه استفاده می کند. برای انتقال بیت کوین هر کاربر هم دارای کلید عمومی و هم دارای کلید خصوصی است که می تواند به وسیله این کلیدها دارایی بیت کوین خود را کنترل کند. کلید عمومی مجموعه ای از حروف و اعداد است که کاربر برای دریافت وجوه باید به اشتراک بگذارد. از طرف دیگر کلید خصوصی باید مخفی نگه داشته شود ، زیرا اجازه مصرف هر گونه وجه دریافتی توسط کلید عمومی مرتبط را می دهد.

با استفاده از کلید خصوصی مرتبط با بیت کوین خود کاربر می تواند تراکنش های خود را امضا کند و در نتیجه ارزش را به مالک جدید منتقل کند و سپس تراکنش در شبکه پخش شده تا در بلاک چین گنجانده شود.

برای بهتر نشان دادن نحوه انتقال ارزش در شبکه بیت کوین، یک نمونه تراکنش را بررسی می کنیم، جایی که فرید 1 بیت کوین را برای زهره ارسال می کند ، در سطح بالا، یک تراکنش دارای سه بخش اصلی است:

Inputs بیت کوین

آدرس بیت کوینی که شامل بیت کوینی است که فرید می خواهد ارسال کند. به بیان دقیق تر، آدرسی است که فرید قبلا بیت کوین را از آن دریافت کرده بود و اکنون می خواهد خرج کند.

Outputs بیت کوین

کلید عمومی زهره یا آدرس کیف پول بیت کوین زهره که به فرید داده شده تا بیت کوین را به این آدرس ارسال کند

Amounts بیت کوین

مقدار بیت کوینی که فرید قصد ارسال آن را دارد برای اینکه فرید مقدار 1 بیت کوین را برای زهره بفرستد او پیامی را با جزئیات تراکنش با استفاده از کلید خصوصی خود امضا می کند ، پیام حاوی ورودی ، خروجی و مقداری است که در بالا توضیح داده شد. سپس تراکنش در شبکه بیت‌کوین پخش می‌شود ، جایی که گره‌ها تأیید می‌کنند که کلید خصوصی فرید می‌تواند به ورودی‌ها دسترسی داشته باشد (با بررسی اینکه آیا کلید خصوصی فرید با کلید عمومی که او ادعا می‌کند مطابقت دارد یا خیر).

هنگامی که یک تراکنش در یک گره پخش می شود این گره آن را در امتداد شبکه عبور می دهد تا زمانی که به یک گره ماینینگ برسد ، سپس ماینرها این تراکنش را در قالبی که قالب بلوکی نامیده می شود سفارش می دهند ، این طرحی برای بلوکی است که ماینر در تلاش است به بلاک چین اضافه کند. اگر یک ماینر بلوک بعدی را در زنجیره پیدا کند ، این قالب بلوک استخراج شده و به یک بلوک تغییرناپذیر در زنجیره بلوک ها تبدیل می‌شود و در نهایت این بلوک در گره های شبکه پخش شده که آن را در کپی زنجیره خود قرار می دهند.


استخراج بیت کوین


Bitcoin-mining

 

همانطور که در بالا اشاره شد بیت‌کوین توسط هیچ دولت یا کشوری نظارت یا تنظیم نمی‌شود ، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تراکنش‌ها را با حل محاسبات رمزنگاری پیچیده ریاضی که در نهایت در یک بلوک بلاک چین گنجانده می‌شوند به دست خواهند آورد.

ماینرها آخرین دسته از داده های تراکنش را دریافت می کنند و این داده ها را از طریق یک الگوریتم رمزنگاری شده اجرا می کنند و یک هش یا رشته ای از اعداد و حروف که هیچ داده تراکنش را نشان نمی دهد را تولید می کنند و که این هش تولید شده برای اعتبار استفاده می شود.

هش به این شکل طراحی شده است تا اطمینان حاصل شود که بلوک مربوطه آن دستکاری نشده است. اگر حتی یک عدد متفاوت یا نامناسب باشد داده های مربوطه هش متفاوتی تولید می کنند. هش بلوک قبلی در بلوک بعدی گنجانده شده است به طوری که اگر چیزی در بلوک قبلی تغییر کرده باشد هش ایجاد شده تغییر کند.

فرآیند هش به گونه ای طراحی شده است که حل الگوریتم های مربوط به تراکنش را در طول زمان چالش برانگیزتر کند ، این بدان معناست که حل این الگوریتم ها به منابع محاسباتی بیشتر و بیشتری نیز نیاز دارد.

 به ماینرهای بیت کوین در ازای انجام مراحل بالا و جهت تشویق و به عنوان پاداش تعداد معینی بیت کوین برای آنها صادر می شود. بنابراین استخراج بیت کوین سه کار را انجام می دهد. تراکنش های بیت کوین را تأیید می کند ، روشی برای صدور بیت کوین بیشتر ایجاد می کند و انگیزه استخراج بیت کوین بیشتری را فراهم می کند.

در حال حاضر با توجه به قدرت پردازش مورد نیاز برای استخراج بیت کوین که نیازمند دسترسی به رایانه های قدرتمند و مقادیر زیادی برق ضروری است استخراج بیت کوین عملا برای رایانه‌های فردی قابل انجام نیست.

اثبات کار در استخراج بیت کوین چیست؟

در استخراج بیت کوین، اثبات کار به فرآیندی اطلاق می شود که استخراج کنندگان بیت کوین تراکنش های بیت کوین را تأیید می کنند.

به طور کلی استخراج بیت کوین فرآیندی است که طی آن بیت کوین های جدید وارد گردش می شوند. وجود این ساز و کار بسیار ضروری است به دلیل اینکه از یک طرف تراکنش های جدید شبکه را تایید می کند و طرف دیگر جزء حیاتی نگهداری و توسعه دفتر کل بلاک چین است.

اقلام کلیدی برای استخراج بیت کوین

برای اینکه در بازار رقابت استخراج بیت کوین بتوانیم ورود کنیم و دوام بیاوریم چه مواردی نیاز است ، در حال حاضر ماینرها روی تجهیزات کامپیوتری قدرتمندی مانند واحد پردازش گرافیکی (GPU) یا به طور واقعی تر، یک مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) سرمایه گذاری کنند. این می تواند از 500 دلار به ده ها هزار دلار برسد.


Bitcoin-mining-tool

 


انواع روش های استخراج بیت کوین

در حال حاضر راه های زیادی برای استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال موجود است. در اینجا قصد داریم به طور مختصر انواع  راه های استخراج بیت کوین و ارز دیجیتال را معرفی کنیم:

استخراج ASIC بیت کوین

استخراج با استفاده از یک مدار مجتمع خاص برنامه (ASIC) این نوع دستگاه برای استخراج یک ارز دیجیتال خاص ساخته شده است که ممکن است بیت کوین یا سایر کوین های موجود در بازار کرپیتوکارنسی باشد. شاید نکته منفی این روش گران بودن آن است اما معمولاً بالاترین نرخ هش را نیز ارائه می دهد به این معنی که قدرت استخراج بیشتری را ارائه می دهد.

استخراج GPU بیت کوین

استخراج با استفاده از یک یا چند واحد پردازش گرافیکی پیشرفته (GPU) که ​​معمولاً به عنوان کارت گرافیک شناخته می شود ، این روش همچنین قدرت استخراج قابل توجهی را ارائه می دهد اما مانند روش بالا باز هم تا حدودی هزینه اولیه بالایی دارد.

استخراج CPU بیت کوین

استخراج با استفاده از واحد پردازش مرکزی کامپیوتر (CPU) ، اگرچه این در دسترس ترین راه برای استخراج کریپتو است اما CPU ها تقریباً به اندازه ASIC و GPU قدرت استخراج ندارند ، به همین دلیل سود حاصل از استخراج CPU حداقل است.

استخرهای ماینینگ بیت کوین

این روش به نوعی کار گروهی بین استخراج کنندگان بیت کوین است که در آن گروهی از ماینرها که برای استخراج رمزارز و به اشتراک گذاری پاداش های بلوک با یکدیگر همکاری می کنند ، ماینرها درصد کمی از آن پاداش های بلوک را به عنوان هزینه استخر پرداخت می کنند.

استخراج انفرادی بیت کوین

در این بین افرادی وجود دارند که به دنبال ایجاد استخراج به صورت انحصاری و تنها هستد ، کسب پاداش بلوک در این حالت نسبت به حالت قبل بسیار دشوارتر است بنابراین استخرهای ماینینگ اغلب انتخاب بهتری هستند.

استخراج ابری بیت کوین

یکی دیگر از روش های که در بازار کرپیتوکارنسی وجود دارد به صورت است که با که شما پولی به یک شرکت برای استخراج رمزارز پرداخت می کنید تا از طرف شما با دستگاه‌های ماینینگ شرکت به استخراج بیت کوین مشغول شوند. شاید بسیاری این روش را توصیه نمی کنند چون علاوه بر کلاه برداری های زیادی که در این حوزه می تواند به وقوع بپیوندد به طور کلی استخراج ابری نیاز به قرارداد دارد و شرایط تقریباً همیشه به نفع شرکت است و نه ماینر.

اگر بخواهیم به صورت کوتاه جمع بندی داشته باشیم از موارد بالا و اینکه در نهایت اگر علاقه مند به استخراج بیت کوین هستیم کدام یک از موارد بالا بهترین گزینه برای انتخاب است می توان گفت نوع درست ماینینگ به نوع ارز دیجیتال و میزان سرمایه گذاری شما بستگی دارد. در اغلب موارد، بهترین گزینه این است که از استخراج ASIC یا استخراج GPU استفاده کنید و به یک استخر استخراج بپیوندید.


هاوینگ بیت کوین چیست


Bitcoin-halving

 

هاوینگ بیت کوین چیست ؟ همانطور که قبلا اشاره شد در کد بیت کوین سقف تعداد بیت کوین ها عدد 21 میلیون تعیین شده است ، بیت کوین های جدید از طریق استخراج به عنوان پاداش بلوک در نظر گرفته می شوند ، استخراج کنندگان بیت کوین وظیفه نگهداری و حفظ امنیت دفتر کل بیت کوین را انجام می دهند و از بیت کوین تازه استخراج شده پاداش دریافت میکنند.

با این وجود با گذشت هر 4 سال پاداش استخراج به نصف کاهش پیدا کرد و نرخ ورود بیت کوین جدید به عرضه را کاهش خواهد داد به فرآیند نصف شدن بیت کوین که هر چهار سال رخ می دهد هاوینگ بیت کوین می گویند. این فرآیند به احتمال فراوان تا سال 2140 ادامه خواهد داشت تاریخ های که از ابتدا تاکنون هاوینگ بیت کوین رخ داده است به شرح زیر است :

1- اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2009 به وقوع پیوست و پاداش استخراج بیت کوین 50 BTC  در هر بلوک آغاز گردید

2- دومین هاوینگ بیت کوین در سال 2012 اتفاق افتاد و پاداش استخراج بیت کوین به 25 در هر بلوک رسید

3- سومین هاوینگ بیت کوین همزمان با رشد چشمگیر محبوبیت بیت کوین در سال 2016 اتفاق افتاد و باز هم پاداش استخراج بیت کوین به 12.5 در هر بلوک رسید

4- چهارمین و آخرین هاوینگ بیت کوین تا به امروز در سال 2020 اتفاق افتاد و پاداش استخراج بیت کوین به 6.25 در هر بلوک رسید.


استخراج همزمان همه بیت کوین ها


Simultaneous-mining-of-all-bitcoins

 

آیا می توان همه بیت کوین ها را همزمان استخراج کرد ؟ خیر این امکان وجود ندارد در سازوکار طراحی شده بیت کوین برای استخراج چیزی با نام سختی شبکه تعریف شده به این صورت که امکان استخراج همه بیت کوین ها وجود ندارد و تنها بعد از هر ده دقیقه زنجیره بلاک های بیت کوین استخراج میشوند.

سختی شبکه بیت کوین چیست؟

زمانی که ماینرها این توانایی را دارند که حل مسائل پیچیده ریاضی را برای استخراج بیت کوین کمتر از ده دقیقه طی کنند در این زمان سختی شبکه بیت کوین برای استخراج هر واحد بیت کوین بالا رفته و باز هم ماینرها قادر نخواهند بود که کمتر از 10 دقیقه بیت کوینی استخراج کنند.

نکته بسیار مهم این است که هر 4 سال یکبار در رویدادی به نام هاوکینگ بیت کوین سرعت ماینینگ بیت کوین نصف شده یعنی در حال حاضر در هر 10 دقیقه اگر 6.25 واحد بیت کوین تولید میشود بعد از هاوکینگ بعدی این تعداد به 3.125 واحد در هر 10 دقیقه می رسد.

حمله 51 درصدی چیست

حمله 51 درصدی زمانی اتفاق می‌افتد که یک کاربر مخرب بیش از نصف قدر استخراج شبکه را به دست آورد. این به معنی این است که مهاجمان بیش از 50 درصد قدرت ماینینگ خواهند داشت و می توانند سریعتر از بقیه ماین کنند.

افراد مهاجم می توانند تایید و سفارش تراکنش های جدید را متوقف کنندو سپس این کاربران مخرب می توانند بخش هایی از بلاک چین را بازنویسی کرده و تراکنش ها را معکوس کنند ، یک حمله 51 درصدی معمولاً پروتکل های امنیتی بلاک چین را دور می زند ، تاثیر حمله بسته به قدرت ماینینگ مهاجم می تواند خفیف یا شدید باشد.

قدرت هش یکی دیگر از موارد بسیار مهم در حملات 51 درصدی است. هر چقدر این قدرت هش درصد بالاتری داشته باشد، احتمال حمله به سیستم نیز زیاد است و خسارات ناشی از حمله نیز به همین عامل بستگی دارد.

از تاثیرات حمله 51 درصدی بیت کوین می توان موارد زیر را بر شمرد

1- معاملات جدید با تاخیر ثبت می شوند

2- باعث اختلال در شبکه با تاخیر در تایید تراکنش ها و چیدمان بلوک ها می شوند.

3- حمله 51 درصدی بیت کوین باعث کاهش پاداش ماینر ها خواهد شد.

کامپیتور کوانتومی چیست

کامپیوتر های کوانتومی نسل آینده پردازشگر های کامپیوتری هستند که قدرت پردازش بسیار زیادی نسبت به نسل فعلی پردازشگر ها دارند این کامپیوتر ها قادر خواهند بود در یک لحظه حالت های مختلفی از یک مسئله را در نظر بگیرند با وجود این کامپیوترها و عملکرد خیره کننده ی آنها در محاسبات چالشی جدی بر سر راه صنعت کرپیتو کارنسی و بیت کوین وجود خواهد داشت.

شایان ذکر است که پلتفرم بیت کوین با اجماع شبکه می تواند شاهد فورکی جدید بوده و ضعف های احتمالی خود را پوشش دهد.


آیا بیت کوین قانونی است


Is-bitcoin-legal

 

گذشت یک دهه از پیدایش بیت کوین و رمزارزها مدت زمان زیادی برای قبول آن از سمت بسیاری از کشورها نبوده و به دلیل ماهیت و توضیحاتی که در بالا داده شد بسیاری از کشورها هنوز قانون شفافی برای این بازار مالی وضع نکرده اند در بسیاری از کشورها اروپایی داشتن و معامله این رمز ارزها کاملا قانونی است ولی همچنان نهادهای نظارتی در صدد ایجاد راهکارهای بیشتر برای نظارت هرچه بیشتر در این بازارها هستند مثلا در کشور خودمان ایران نگهداری و داشتن رمز ارزها منع قانونی نداشته اما همچنان قانون مشخصی هم برای این بازار وجود ندارد از طرفی در صورت که شخصی در این بازار مورد سو استفاده و کلاهبرداری از سمت شخص یا گروهی شود امکان ثبت شکایت رسمی در قوه قضاییه برای این شخص وجود دارد.


پشتوانه بیت کوین چیست


 

برای پاسخ به این پرسش بهتر است ابتدا به سایر دارایی های ارزشمند مالی دنیا مانند دلار یا لیر یا نقره و طلا و …. اشاره کرد چه چیزی پشتوانه این ارزها است؟در واقع هیچ چیز !!!!!! درست است تنها باور عموم مردم به ارزشمند بودن این دارایی هاست که آنها را ارزشمند می کند پس در مورد بیت کوین هم دقیقا این مورد صدق می کند و ارزش آن به اعتقاد مردم به بازار این ارز دیجیتالی خواهد بود.


تعداد کل بیت کوین ها چقدر است


 

تعداد کل بیت کوین ها در پلتفرم بلاک چین 21 میلیون واحد در نظر گرفته شده است که در تاریخ انتشار این مقاله بیش از 19 میلیون واحد آن استخراج شده است البته ذکر این مورد ضروری است که بسیار از این واحدها به دلیل انتقال به آدرس اشتباه از شبکه حذف شده و امکان بازیابی آنها عملا وجود ندارد و در نهایت تعداد واحدهای این کریپتوکارنسی محبوب چیزی کمتر از 21 میلیون واحد خواهد بود.


ارزش ذاتی بیت کوین چیست


Intrinsic-value-of-Bitcoin

 

برای درک ارزش ذاتی بیت کوین و اینکه ارزش ذاتی چیست ابتدا باید خود ارزش ذاتی را تعریف کنیم ، سایت معتبر Investopedia ارزش ذاتی را اینگونه تعریف می کند: “اندازه گیری ارزش یک دارایی” این اندازه گیری به جای استفاده از قیمت فعلی بازار دارایی با استفاده از یک محاسبه عینی یا مدل مالی پیچیده به دست می آید.

باید به صراحت گفت این تعریف کاملا بی فایده است ، چه کسی تصمیم می گیرد که از کدام محاسبه هدف یا مدل پیچیده استفاده شود؟ چگونه تعیین کنیم که کدام ورودی ها و متغیرها را در این محاسبات لحاظ کنیم؟

چیزی به نام «ارزش ذاتی» به این معنا وجود ندارد که یک شی به خودی خود ارزش عینی داشته باشد ، به عنوان یک آزمایش ذهنی به دارایی هایی فکر کنید که معمولاً دارای ارزش ذاتی هستند مانند طلا ، زمین های زراعی ، سهام و املاک و مستغلات ، حالا دنیایی را تصور کنید که در آن هیچ انسانی وجود نداشته باشد آیا این دارایی ها هنوز ارزش دارند؟ پاسخ باید منفی باشد، زیرا ارزش فقط در چارچوب وجود انسان معنا می یابد.

بنابراین کل مفهوم ارزش ذاتی مبتنی بر یک فرض نادرست است که بیان می کند که ارزش را می توان از ارزیاب جدا کرد در حالی که در واقع این دو ذاتاً در هم تنیده شده اند.

ارزش بدون ارزیاب نمی تواند وجود داشته باشد همانطور که یک خریدار می تواند بدون فروشنده وجود داشته باشد یا یک سر روی یک سکه می تواند بدون دم وجود داشته باشد.

کمبود بیت کوین

یکی از دلایل ارزش ذاتی بیت کوین را باید تابعی از این کمبود بیت کوین دانست. با کاهش عرضه تقاضا برای بیت کوین افزایش یافته است و سرمایه گذاران برای تصاحب هر چه بیشتر آن با هم رقابت خواهند کرد و ارزش ذاتی بیت کوین طبیعتا افزایش می یابد.

بیت کوین همچنین دارای کاربرد محدودی مانند طلا است که کاربردهای آن عمدتا صنعتی است. فناوری زیربنایی بیت کوین به نام بلاک چین آزمایش شده و به عنوان یک سیستم پرداخت استفاده می شود. یکی از موثرترین موارد استفاده از آن در حواله های خارج از مرزها برای افزایش سرعت و کاهش هزینه ها است. برخی از کشورها، مانند السالوادور،  معتقد هستند که فناوری بیت‌کوین به حدی رشد خواهد که به پلتفرمی برای تراکنش‌های روزانه تبدیل شود.

هزینه نهایی تولید

بسیاری بر این عقیده هستند که بیت کوین بر اساس هزینه نهایی که برای تولید یک بیت کوین مصرف می شود ارزش ذاتی دارد ، استخراج بیت کوین شامل مقدار زیادی برق است و این هزینه واقعی را بر ماینرها تحمیل می کند. طبق تئوری اقتصادی در یک بازار رقابتی بین تولیدکنندگانی که همگی یک محصول را تولید می کنند قیمت فروش آن محصول به سمت هزینه نهایی تولید آن گرایش پیدا می کند.


روش های سرمایه گذاری در بیت کوین


Ways to invest in Bitcoin

 

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در بیت کوین وجود دارد که رایج ترین آن خرید بیت کوین و نگهداری آن به منظور افزایش قیمت آن است اما روش های دیگری از جمله سرمایه گذاری در بحث استخراج بیت کوین و ایجاد پلتفرم صرافی برای خرید امن برای علاقه مندان در این زمینه می توان نام برد.

خرید بیت کوین از طریق صرافی های بزرگ دنیا مانند بایننس یا کوین بیس یکی از رایج ترین روش های سرمایه گذاری در بیت کوین است اما روش های دیگری هم جهت سرمایه گذاری در بیت کوین وجود دارد

خرید سهام در شرکت های مرتبط با بیت کوین

افراد و علاقه مندان به بیت کوین و صنعت کریپتو کارنسی می توانند سهام شرکت هایی را که بیت کوین را به عنوان پرداخت می پذیرند، خریداری کنند.

ETF بیت کوین

بسیاری از معامله گران فعال در حوزه بلاکچین روی یک صندوق ETF معامله شده در بورس بیت کوین سرمایه گذاری می کنند.ویژگی این صندوق ها این است که به شما امکان می دهد بدون معامله واقعی بیت کوین، در صندوق خرید کنید.

سرمایه گذاری درشرکت های فناوری بلاک چین

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در این حوزه سرمایه گذاری در شبکه بلاک چین (سیستم ثبت اطلاعات در مورد رمزارزها) است.

صندوق های بیت کوین

در حال حاضر برخی از  شرکت های سرمایه گذاری در حال راه اندازی صندوق های بیت کوین هستند که می توان با استفاده از آن ها به صورت غیر مستقیم تر در بیت کوین سرمایه گذاری کرد.

این روش مزیت های فراوانی دارد اما یکی از مهم ترین مزیت های آن این است که در زمان فروش سرمایه ای که در این صندوق ها قرار داده شده بسیار سریع تر و بازگرداندن پول در این صندوق ها آسان تر از سرمایه گذاری مستقیم است.

Bitcoin options

اینها شکلی از بازار مشتقات مالی هستند که به شما این حق را می دهند که بیت کوین را با قیمت تعیین شده از تاریخ انقضای خاصی خریداری یا بفروشید ، بر خلاف خرید مستقیم ارز دیجیتال بیت کوین Bitcoin options به شما امکان می دهد در جهت آینده قیمت بازار در جهت بالا یا در جهت پایین خریدی انجا دهید.


چرا بیت کوین بخریم ؟


 

 

چرا باید بیت کوین بخریم؟ این سوال یکی از اولیه ترین و مهم ترین سوالاتی است که برای کسانی که قصد تصمیم گیری جهت ورود به این حوزه را دارند همواره مطرح بوده است ، بسیاری از فعالین فعلی این بازار به این نکته اشاره می کنند که  اگر چارت بیت کوین و نمودار آن را در تایم فریم های بالا بررسی کنیم و به روند کلی بیت کوین نگاهی بیندازیم خواهیم دید که بیت کوین در طول سال هایی که از تولدش می گذرد همواره صعودی بوده و این خود دلیل محکمی برا جذاب بودن این کوین دیجیتالی برای خرید است.

اما کمی صبر کنید آیا واقعا دلیل بالا برای سرمایه گذاری و ورود به بازار بیت کوین کافی است اگر این مقاله را در اوایل سال 2021 مطالعه می کردید حتما شما هم با این افراد موافق بودید اما روند کاهشی که در سال 2022 در بیت کوین نمایان شد خود گواه این موضوع بود که در هر زمانی سرمایه گذاری نه تنها در بیت کوین درست نیست بلکه در صورت ورود در زمان نادرست باعث ضررهای وحشتناکی در سرمایه افراد خواهد شد.

به همین دلیل علی رغم وجود پتانسیل بسیار زیاد در بازار کریپتو باید همواره با دانش و استراتژی درست نسبت به خرید و نگهداری بیت کوین اقدام کرد و این کار حتما باعث سود بسیار خوبی در این بازار خواهد شد.


عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین


بیت کوین چیست | عوامل-تاثیرگذار-بیت-کوین

 

به طورکلی میتوان به دونوع پارمتر و تاثیر آن بر روی قیمت بیت کوین صحبت کرد ، پرامتر اول همان ابزارهای سنتی و مرسوم سایر بازارهای مالی و نظام عرضه و تقاضا است و پارامتر دوم پرتوکل های بیت کوین بر  روی شبکه بلاکچین است به زبان ساده اما شاید مهمترین عامل تاثیر گزار بر قیمت بیت کوین را می توان استفاده بیت کوین توسط عموم جامعه دانست یعنی هرچقدر بیت کوین بیشتر در زندگی روزمره و جهت رفع نیازهای واقعی بشر گام بردارد ارزش آن بیشتر و بیشتر خواهد شد.

چه چیزی قیمت بیت کوین را تعیین می کند؟

بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نمی شود یا توسط دولت پشتیبانی می شود. بنابراین ابزارهای سیاست پولی ، نرخ‌های تورم و اندازه‌گیری‌های رشد اقتصادی که معمولاً بر ارزش یک ارز تأثیر می‌گذارند برای بیت‌کوین اعمال نمی‌شوند. بیت کوین بیشتر به عنوان یک کالا برای ذخیره ارزش عمل می کند بنابراین عوامل زیر بر قیمت آن تأثیر می گذارد.

اثرات عرضه بر قیمت بیت کوین

عرضه یک دارایی نقش حیاتی در تعیین قیمت آن دارد. یک دارایی اگر کمیاب و به تعداد بسیار کم عرضه شود به احتمال زیاد قیمت های بالایی خواهد داشت ، در حالی که دارایی های کمیاب نیستند و تعداد زیادی از آن وجود دارد قیمت های پایینی خواهند داشت. همانطور که می دانیم عرضه بیت کوین به تعداد 21 میلیون واحد ختم خواهد شد و همچنین ساز و کار و پروتکل تولید بیت کوین تنها اجازه می دهد تا بیت کوین های جدید با نرخ ثابت ایجاد شوند و این نرخ به گونه ای طراحی شده است که در طول زمان همواره کند شود.

بنابراین عرضه بیت کوین در آینده رو به کاهش است که به تقاضا می افزاید. این مشابه کاهش عرضه نفت در دنیا است هر زمانی با کاهش عرضه نفت دنیا مواجه می شود با افزایش تقاضا و سپس رشد قیمت مواجه می شویم.

هزینه تولید بیت کوین از طریق فرآیند استخراج

همانند سایر کالاها هزینه های تولید یک کالا نقش اساسی در قیمت آن کالا خواهد داشت در مورد بیت کوین هم مانند سایر کالاها هزینه تولید نقش اساسی در تعیین قیمت بیت کوین دارد. بر طبق آخرین تحقیقات قیمت بیت کوین در صنعت کریپتوکارنسی ارتباط بسیار نزدیکی با هزینه نهایی تولید آن دارد.

برای بیت کوین هزینه تولید برابر است با مجموع هزینه های ثابت مستقیم زیرساخت و برق مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال و همچنین برخی هزینه غیرمستقیم مربوط به سطح دشواری الگوریتم آن است. استخراج بیت کوین شامل شبکه ای از ماینرها است که برای حل یک عدد رمزگذاری شده با هم رقابت می کنند.

رقابت با سایر ارزهای دیجیتال 

بیت کوین پادشاه صنعت کرپتو کارنسی دنیاست و کمتر کسی است که این ویژگی را انکار کند اما تنها کوین بازار رمز ارزها در دنیا نیست و صدها توکن دیگر برای پول های سرمایه گذاران در سراسر دنیا به رقابت می پردازند.

 اگر با نگاهی کلی تر به موضوع نظاره کنیم خواهیم دید اگر چه بیت کوین همچنان برتری نسبی خود را در بازار حفظ کرده است اما سلطه آن به مرور زمان از بین رفته است. در سال 2017، بیت کوین 80 درصد از کل سرمایه  کل بازار را به خود اختصاص داده بود اما  تا سال 2022، این سهم به 50 درصد کاهش یافته است.

مهمترین دلایل این روند نزولی رشد آگاهی و توانایی سکه های جدید بود که بسیاری از آنها مانند اتریوم ، کاردانو و … از محبوبیت چشمگیری برخوردارند و البته هر روز کوین های جدیدی در بازار کرپیتو کارنسی متولد می شوند که  این ارزهای دیجیتال جدید در سایت CoinMarketCap اضافه می شوند.

مقررات فروش و استفاده از بیت کوین

همانطور که قبلا اشاره شد بیت کوین پس از بحران مالی 2008 که ناشی از کاهش مقررات در بازار مشتقات بود منتشر شد ، فقدان وضعیت نظارتی بیت کوین هم مزایا و هم معایبی دارد. نبود مقررات به این معنی است که می توان آن را آزادانه در همه جای دنیا مورد استفاده قرار داد و مانند ارزهای سنتی یا طلا و سکه مشمول کنترل های تحمیلی دولت ها نخواهد شد. با این حال دولت‌ها و طرف‌های ذینفع به فشار برای مقررات ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهند تا بتوانند هر چه بیشتر آن را در کنترل خود داشته باشند.

هیجان در بازارهای مالی یکی دیگر از مباحثی است که شاید از نظر فنی و تکنیکی جای توضیح زیادی نداشته باشد اما هر بار که سرمایه گذاران بیش از حد در مورد دارایی هیجان زده شوند بر قیمت‌ آن تأثیر می‌گذارند که باعث صعود بیش از حد قیمت آن می‌شوند همچنین آنها زمانی که وحشت در بازار نسبت به یک دارایی به وجود می آید می تواند باعث ضررهای احتمالی و کاهش بیش از حد قیمت شوند.

تنها موضوع در مورد توسعه یک ساختار نظارتی زمان است و تأثیرات آن بر قیمت بیت کوین که همچنان ناشناخته است. مثلا می تواند طی اتفاقاتی که در آمریکا در مورد تصویت اولین ETF  بیت کوین افتاد قیمت این ارز را طی چند هفته به نزدیک 70 هزار دلار برساند و همچنین ممنوعیت معاملات بیت کوین در چین ، ممنوعیت مایننیگ در چین باعث شد تنها طی چند ماه بعد از رشد بازار با ترسی مواجه شود که ارزش بیت کوین را به زیر 20 هزار دلار برساند.

تاثیر رسانه ها بر بیت کوین

رسانه ها و شبکه های تلوزیونی همواره در تلاش برای آگاه نگه داشتن سرمایه گذاران و طرف های علاقه مند به این بازار در حال فعالیت هستند ، این پوشش خبری هم به نفع و هم علیه قیمت بیت کوین کار می کند به طوری که هر تغییر در هر یک از عواملی که قبلاً توضیح داده شد رخ دهد به سرعت منتشر می شود و در نتیجه خبرهای خوب برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود در حالی که اخبار بد آن را پایین می آورند.

دلایل افزایش / کاهش قیمت بیت کوین 

با توجه به عوامل ذکر شده در بالا به طور خلاصه می توان مواردی زیر را دلیل رشد قیمت بیت کوین و همچنین افت قیمت بیت کوین دانست :

ترکیبی از عرضه، تقاضا، هزینه‌های تولید، رقابت، تحولات نظارتی و پوشش رسانه‌ای که به دنبال آن می‌آید، بر دیدگاه سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارد که از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر کاهش قیمت بیت کوین یا افزایش قیمت بیت کوین خواهد بود.


انواع روش های خرید بیت کوین


Different ways to buy bitcoins

 

شاید به جرات گفت سرمایه گذاری در بیت کوین (BTCUSD) اصلا مشکل نیست برای سرمایه گذاری در بیت کوین تنها چند مورد ساده می تواند برای شروع کافی باشد.

1- حساب صرافی ارز دیجیتال

2- در صورتی که صرافی مورد نظر کاربر نیاز به مدارک شناسایی شخصی داشته باشد آپلود این مدارک هم ضروری است به اختصار تایید هویت کاربر را KYC  می گویند مثلا در حال حاضر بایننس یکی از بزرگ ترین صرافی های ارزهای دیجیتال ار مشتریان خود مراحل تایید هویت یا KYC  طلب می کند.

3- اتصال ایمن به اینترنت یکی دیگر مواردی است که برای شروع به سرمایه گذاری و خرید بیت کوین نیاز است.

4- انتقال پول به حساب صرافی مورد نظر جهت خرید ارز دیجیتال

5- ساختن کیف پول شخصی خود خارج از حساب صرافی جهت انتقال دارایی خود به این کیف پول

یکی از اولین سوالات برای سرمایه گذاران جدید بیت کوین این است که با چه روش هایی می توانند بیت کوین بخرند در این قصد داریم به انواع روش های خرید بیت کوین به طور خلاصه اشاره داشته باشیم و مروری کلی بر آنها داشته باشیم :

نحوه خرید بیت کوین با پی پال

یکی از روش های خرید بیت کوین استفاده از پلتفرم مالی پی پال است علاقه مندان به بیت کوین می توانند از طریق سیستم پرداخت PayPal  بیت کوین خود را خریداری کنند. البته همانطور که می دانیم در حال حاضر سرویس پی پال به کاربران داخل ایران سرویسی نمی دهد اما آشنایی با این پلتفرم مالی ضروری است پس به طور کلی دو طریق می توان با استفاده از پی پال بیت کوین خرید که عبارتند از :

1-  ساده ترین و ابتدایی ترین  و راحت‌ترین روش خرید بیت کوین با استفاده از حساب PayPal است که به مکانیزم پرداخت مانند کارت نقدی یا حساب بانکی متصل است.

2- راه دوم جهت خرید بیت کوین این است با استفاده از موجودی حساب پی پال برای خرید بیت کوین از یک ارائه دهنده ثالث استفاده کنید ، این به این معنی است که یک سایت باید به شما این اجازه را بدهد که شما بتوانید با استفاده از دکمه پی پال خرید بیت کوین خود را در آن سایت تکمیل کنید.

شایان ذکر است که شما در حال حاضر می توانید چهار ارز بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین ، بیت کوین کش را به طور مستقیم از طریق PayPal خریداری کنید.

نحوه خرید بیت کوین با مستر کارت و ویزا کارت

در این روش شما باید در داخل صرافی های بیت کوین که از درگاه های آنلاین مستر کارت یا ویزا کارت پشتیبانی می کنند مشخصات کارت خود را جهت خرید بیت کوین وارد نمایید البته خرید از این روش به نظر می رسد که ایده خوبی نباشد چون همه صرافی ها امکان خرید با این کارت ها را ندارند  و برخی از آنها که این امکان را به مشتری می دهند کارمزدهای زیادی  را از مستر کارت و ویزا کارت مشتری کسر می نمایند.

خرید بیت کوین از خودپرداز بیت کوین ( ATM Bitcoin )

دستگاه های خودپرداز بیت کوین مشابه صرافی های بیت کوین به صورت حضوری عمل می کنند. افراد می توانند پول نقد را در دستگاه وارد کنند و از آن برای خرید بیت کوین استفاده کنند که سپس به کیف پول های آنلاین برای کاربران منتقل می شود.

باید اذعان کرد که دستگاه های خودپرداز یک گزینه گران قیمت هستند ، دو کارمزد برای خرید بیت کوین از طریق  ATM bitcoin وجود دارد ، در درجه اول کارمزد خرید و دوم کارمزد برای تبدیل ارز فیات به بیت کوین ، هر دو هزینه نسبت به سایر گزینه ها نسبتاً زیاد هستند.

خرید بیت کوین با  P2P

روش معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز به این صورت است که خریداران و فروشندگان را به‌طور ناشناس با یکدیگر مطابقت می دهند و همه جنبه‌های تراکنش را آسان می‌کنند ، این روش اما در سیستم P2P یا همان مبادله همتا به همتا (P2P) به این صورت است که ارتباط مستقیم‌تری بین کاربران فراهم می‌کنند ، به این صورت که پس از ایجاد یک حساب کاربری کاربران می توانند درخواست هایی برای خرید یا فروش بیت کوین و همچنین  اطلاعاتی در مورد روش های پرداخت و قیمت ها ارسال کنند ، سپس کاربران فهرست‌های پیشنهادات خرید و فروش را مرور می‌کنند و شرکای تجاری را که می‌خواهند با آنها معامله کنند را انتخاب می‌کنند.

خرید بیت کوین از  کارگزاری های اصلی

تعداد کارگزاران اصلی که قابلیت خرید و تجارت بیت کوین را ارائه می دهند به دلیل عدم اطمینان در مورد وضعیت نظارتی ارزهای دیجیتال بسیار کم هستند. Robinhood رابینهود یکی از این کارگزاران اصلی است که یک برنامه محبوب برای سرمایه گذاران خردفراهم کرده تا به راحتی بتوانند تسهیلات معاملات ارزهای دیجیتالی خود را در آنجا انجام دهند . یکی از جذابیت های معاملات و خریدهای ارزهای دیجیتال در پلتفرم Robinhood دریافت 0% کمیسیون است.

البته باید گفت که دریافت نکردن کمیسیون از معامله گران تازه کار ممکن است برای مبتدیان یک چشم انداز فریبنده باشد اما در به هر صورت تنوع کوین های ارائه شده در رابینهود نسبت به صرافی های مانند بایننس به شدت پایین است.

نحوه فروش بیت کوین

نحوه فروش بیت کوین دقیقا اغلب در مکانی است که شما بیت کوین را خریداری کرده اید شما در صرافی های دیجیتال و پلتفرم‌های P2P به راحتی می توانید بیت کوین خود را به فروش برسانید.البته ممکن است قیمت فروش بیت کوین در صرافی های مختلف متفاوت باشد و این به بازار عرضه و تقاضا آن صرافی بر می گردد البته در زمان فروش بیت کوین هم صرافی ها مبلغی را به عنوان کارمزد کسر از معامله کسر خواهند کرد ، همچنین بعد از فروش مبلغ بیت کوین اگر عدد آن از نظر دلار مبلغ سنگینی باشد معمولا صرافی ها محدودیت برداشت روزانه و خواهند داشت و زمانی طول خواهد کشید تا کل مبلغ به حساب مشتری عودت داده شود.

How-to-buy-sell-bitcoins

 


از کدام صرافی ها می توان بیت کوین خرید

در حال حاضر صرافی های زیادی در نقاط مختلف دنیا به علاقه مندان بیت کوین سرویس های مختلفی ارائه می دهند لیست برخی از آنها را در اینجا ذکر می کنیم

صرافی بایننس ، صرافی بیت فارکس ، صرافی بیت مکس ، صرافی Bit-Z ، Changelly  ، کوین بیس ، کوینکس ، کوکوین و …. از جمله صرافی هایی هستند که امکان خرید بیت کوین را فراهم کرده اند.

البته برخی از کاربران ایرانی به دلیل تحریم های اعمال شده اقدام به خرید بیت کوین از طریق صرافی های داخلی می کنند که مزایا و همچنین خطراتی هم این روش با خود به همراه می آورد.

امکان خرید با بیت کوین

 هدف ابتدایی بیت کوین در زمان راه اندازی توسط ساتوشی ناکاموتا ایجاد بستری برای خرید انواع محصولات از یک شکلات گرفته تا یک ماشین بود البته در ابتدای راه کمی بیت کوین انحراف از هدف اصلی داشت و از آن در مسیر فعالیت های مجرمانه استفاده های زیادی شد با این وجود هدف خالق بیت کوین  ایجاد بستری بود که طیف گسترده ای از خدمات و محصولات را به طور قانونی به کاربران بیت کوین ارائه شود.

چیزی که مشخص است هر روز به تعداد پذیرندگان بیت کوین اضافه می شود اما همچنان معاملات بزرگ مربوط به آن بسیار کم است. به عنوان مثال تعداد بسیار کمی ملک یا ماشین با استفاده از بیت کوین به فروش می رسد.

بیت کوین به جریان اصلی تبدیل می شود

از سال 2009 تا کنون با گذشت زمان طیف وسیع تری از خرده فروشان و مصرف کنندگان به پذیرش بیت کوین روی آوردند این اتفاق با رشد ناگهانی قیمت در سال 2017 سرعت بیشتری نیز به خود گرفت

نحوه خرید با بیت کوین

ساده ترین روش جهت خرید هر چیزی با بیت کوین، استفاده از کارت نقدی کریپتو است. چنین کارت‌هایی با ارز دیجیتال انتخابی شما از قبل بارگذاری می‌شوند. در حالی که شما ارز دیجیتالی مد نظر خود را خرج می کنید، خرده فروش پول فیات مثلا دلار را به عنوان پرداخت دریافت می کند. کارت‌های نقدی کریپتو با غول‌های پردازش پرداخت مانند یعنی شرکت های بزرگ مستر کارت (Mastercard) و ویزا کارت (Visa ) شریک می‌شوند تا اطمینان حاصل کنند که این تراکنش‌ها به صورت یکپارچه انجام می‌شوند.


کیف پول بیت کوین چیست ؟


Bitcoin wallet

 

کیف پول بیت کوین اپلیکیشنی است که به عنوان کیف پول برای بیت کوین شما محسوب می شود و به همین دلیل به آن کیف پول می گویند چون همانند کیف پولی که پول نقد و کارت را در آن قرار می دهید استفاده می شود. به جای نگه داشتن این موارد فیزیکی ، کلیدهای عبوری را که برای امضای تراکنش های بیت کوین خود استفاده می کنید ذخیره می کند و همچنین امکان دسترسی به بیت کوین را برای شما فراهم میکند.

کیف پول‌های بیت کوین ، برنامه‌های نرم‌افزاری روی کامپیوتر یا موبایل هستند که با اتصال به اینترنت دسترسی به شبکه بلاک چین خواهند داشت ، همچنین ارسال و دریافت بیت کوین با استفاده از این اپلیکیشن ها بسیار آسان است ، شما می توانید با استفاده از روش های مختلف ارز دیجیتال را از کیف پول خود ارسال یا دریافت کنید.


انواع کیف پول بیت کوین


Types of bitcoin wallets

 

به طور کلی انواع کیف پول بیت کوین به دو دسته کلی تقسیم می شود دسته اول مسئولیت نگهبانی از کلیدهای خصوصی بر عهده شخص ثالثی گذاشته می شود که این شخص ثالث در اصل یک شرکت بزرگ مالی یا یک صرافی ارز دیجیتال است که به جای کابر مسئولیت حفظ دارایی های دیجیتال را بر عهده دارد و دسته دوم کیف پول‌های  هستند که مسئولیت نگهداری از بیت کوین ها بر عهده خود کاربر است.

کیف پول های بیت کوین که شخص دارنده بیت کوین مسئولیت نگهداری کلیدها را بر عهده می گیرد به دو نوع کلی تقسیم می شوند اول کیف پول های نرم افزاری یا در اصطلاح گرم و دوم کیف پول های سخت افزاری یا در اصطلاح سرد ، کیف پول نرم افزاری بیت کوین به اینترنت دسترسی دارد و کیف پول سخت افزاری بیت کوین  هیچ اتصالی به اینترنت  ندارد.

در نهایت می توان انواع کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری را به سه زیر مجموعه تقسیم بندی کنیم : نرم افزار، سخت افزار و کاغذ. هر یک از این انواع کیف پول گرم یا سرد در نظر گرفته می شود.

کیف پول های نرم افزاری بیت کوین

کیف پول های نرم افزاری بیت کوین شامل برنامه های کاربردی برای کامپیوتر  و دستگاه های تلفن همراه است ، این کیف پول ها بر روی یک کامپیوتر یا لپ تاپ یا موبایل نصب می شوند و می توانند به بیت کوین شما دسترسی داشته باشند و تراکنش ها را انجام دهند و موجودی شما و بسیاری موارد دیگر را نمایش دهند.

نمونه های زیادی از کیف پول های نرم افزاری بیت کوین که بر روی موبایل چه در نسخه ios  و چه در نسخه android  نصب می شوند وجود دارد این کیف پول ها می توانند پرداخت های سریع را در فروشگاه های فیزیکی از طریق (NFC) یا با QR فراهم کنند. نمونه ای از این کیف پول ها Trezor، Electrum و Mycelium هستند که می توانید از آنها استفاده کنید ، کیف پول های نرم افزاری معمولا کیف پول های داغ هستند.

کیف پول های سخت افزاری بیت کوین

کیف پول های سخت افزاری بیت کوین محبوب ترین نوع کیف پول بیت کوین هستند به دلیل اینکه این امکان را به دارنده بیت کوین می دهد که کلیدهای خصوصی خود را ذخیره کرده و آنها را از دستگاه خود حذف کند. این دستگاه ها شبیه یک درایو USB هستند  و با وصل کردن آن به کامپیوتر می توان تراکنش بیت کوین خود را انجام داد بسیاری از آنها حتی بدون نیاز به وارد کردن کلید می توانند تراکنش بیت کوین را به صورت خودکار امضا کرده و امکان کلاهبرداری به هکر ها از طریق ضبط صفحه نمایش شما را ندهد.       

دو نمونه بسیار معروف کیف پول های سخت افزاری بیت کوین Ledger و Trezor هستند ، کیف پول های سخت افزاری به طور کلی کیف پول های سرد در نظر گرفته می شوند زیرا تا زمانی که به برق وصل نشوند، اتصال فعالی ندارند.

کیف پول کاغذی بیت کوین

قبل از توسعه کیف پول به صورت رایج امروزی صاحبان بیت کوین در ابتدای پیدایش بیت کوین کلید های بیت کوین خود را روی کاغذ می‌نوشتند یا تایپ می‌کردند که به آن کیف پول کاغذی می‌گفتند. اینها به گونه ای تکامل یافتند که شامل کلیدها و کدهای QR می شدند تا کیف پول های دستگاه های تلفن همراه بتوانند آنها را اسکن کنند. با این وجود کیف پول های کاغذی بیت کوین آسیب پذیر بوده و به راحتی گم خواهند شد به همین دلیل بسیاری از دارندگان بیت کوین دیگر از آنها استفاده نمی کنند.


بیت کوین رایگان


Free-Bitcoin

 

کافی است کلمه “بیت کوین رایگان” را در قسمت سرچ گوگل وارد کنید نتیجه آن انواع و اقسام سایت ها ، اپلیکیشن ها و بازی هایی است که پیشنهاد داده است در ازای ورود به آنها و راه اندازی و طی کردن مراحل اعلام شده از سمت آنها به شما بیت کوین رایگان اهدا خواهد کرد و این پیشنهاد با توجه به ارزش بسیار بالای بیت کوین واقعا وسوسه انگیز است.

اما آیا واقعا باید به دنبال بیت کوین رایگان بود ؟ پیشنهاد سایت کوین چند و روندی که این سایت ها و برنامه ها و بازی ها در طول زمان طی کرده اند این است که این نوع پیشنهادات دوری کرده دلیل این کار این است که در بیشتر موارد این سایت ها و اپلیکیشن ها نه تنها به شما بیت کوین رایگان نمی دهند بلکه جهت کلاه برداری یا سو استفاده و سرقت دارایی های دیجیتال شما طراحی شده اند و یا در بهترین حالت هدف این نوع پیشنهادات دریافت مبالغی در ازای فروختن خدمات این سایت ها به کاربر به امید دریافت بیت کوین رایگان است که نمونه از این سایت ها بسیار زیاد هستند که می توان به استخراج ابری بیت کوین اشاره کرد.


آینده بیت کوین


The-future-of-Bitcoin

 

بیشتر از 10 سال است که بیت کوین به جهان معرفی شده است و این ارز دیجیتالی قرار بود انقلابی در اکوسیستم مالی به وجود بیاورد ، اما تا به امروز کمتر کسی شاید اذعان کند که بیت کوین در هدف خود موفق بوده است دلیل این امر را در همین سال ها باید جستجو کرد  که به ناتوانایی ها ، گام های اشتباه و نوسانات قیمتی شدید بیت کوین در این سال ها مرتبط است . پس از دستیابی به رکورد بالای قیمت بیش از 68000 دلار BTC در حال حاضر شاهد کاهش شدید قیمت تا محدوده 20000 هزار دلار بوده ایم و این امر باعث شده است که سرمایه گذاران خوش بینی کمتری نسبت به بیت کوین و به طور کلی تر بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند.

یکی از دلایل محدود کردن تعداد بیت کوین ها و همچنین تاریخچه عملکرد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا بوده است ، این ارزها مانند دلار و یورو در ابتدا با قوانین بسیار محکمی به وجود آمدند و برای ایجاد یک دلار  دولت آمریکا باید مقدار معینی طلا را ذخیره کند که این به عنوان استاندارد طلا شناخته شده است.

هر چه زمان گذشت این قوانین با نوسازی اقتصادها فرسوده شدند و کارایی قبل را نداشتند و برای جبران در در طول دوره های عدم اطمینان مالی شدید – مانند رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم – پول بیشتری برای کمک به تحریک اقتصادهای در حال مبارزه چاپ کردند. و در حال دولت ها می توانند (به طور کلی) هر زمان که بخواهند پول چاپ کنند.

در واقع مهمترین هدف خالق بیت کوین تمرکز زدایی بوده اما به نظر می رسد این هدف تا حد زیادی به خطر افتاده است ، نهنگ های بیت کوین با سرمایه گذاری کلان در بیت کوین عملا در حال کنترل قیمت این ارز دیجیتالی هستند و البته گفته می شود این مشکلات با رشد این اکوسیستم و رونق بیت کوین طی سال های آتی به طور کامل برطرف خواهد شد.

ده سال آینده اهمیت قابل توجهی برای تکامل چرخه بیت کوین  خواهد داشت ، به غیر از انقلاب‌های درون اکوسیستم مالی، چند حوزه در اکوسیستم بیت‌کوین وجود دارد که سرمایه‌گذاران باید به آنها توجه زیادی داشته باشند یکی از این موارد امنیت بیت کوین است. بی‌تردید بزرگترین شکست بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سال‌های گذشته مربوط به امنیت بوده و با بر طرف کردن این ایراد و مشکل اساسی ، بیت کوین می تواند تبدیل به یک جریان اصلی شود و شهرت بسیاری زیادی را کسب کند.


معایب بیت کوین


Disadvantages of Bitcoin

 

همانند تمامی ارز ها که معایبی دارند استفاده از بیت کوین نیز دارای معایب ،ایرادات و اشکالاتی است در زیر به صورت مختصر معایب بیت کوین را با هم مرور می کنیم :

عدم پذیرش بیت کوین به صورت گسترده

بیت کوین تا به امروز اگرچه نسبت به آغاز راه خود پذیرش خوبی را تجربه کرده است اما همچنان توسط گروه بسیار کوچکی از تجار آنلاین پذیرفته می شود. و این باعث شده که بسیاری از مردم نتوانند به طور کامل به بیت کوین به عنوان یک ارز اعتماد کنند. همچنین به دلیل اینکه دولت ها نمی توانند عموما تراکنش های بیت کوین را رصد کرده و تحت کنترل خود داشته باشند ممکن است تجار را به عدم استفاده از بیت کوین تشویق کرده و یا در نهایت استفاده از بیت کوین را برای تجار و بازارگانان ممنوع اعلام نمایند.

گم کردن کیف پول بیت کوین

اگر کیف پول سخت افزاری خراب شود یا ویروسی داده ها کیف پول را از بین ببرد و یا فایل کیف پول بیت کوین خراب شود و یا در صورت گم کردن کیف پول ، بیت کوین اساساً «از بین رفته است»و متاسفانه هیچ کاری نمی توان برای بازیابی آن انجام داد و این بیت کوین ها برای همیشه از چرخه خارج خواهند شد و این اتفاق می تواند دارنده بیت کوین را در کسری از ثانیه ورشکست کرده و سکه های بیت کوین هم برای همیشه از چرخه خارج شود.

نوسان قیمت بیت کوین

نوسان ارزش بیت کوین به طور مداوم یکی از معایب بزرگ بیت کوین است این مشکل وقتی جدی تر می شود که یک فروشنده نیاز داشته باشد که وجه خریداری شده را به مشتری عودت دهد در این صورت این نوسان قیمت باعث ضرر یا به فروشنده و یا به خریدار می شود و این از جذابیت بیت کوین  برای پذیرش خرده فروشان کاسته و باعث سردرگمی زیادی خواهد کرد.

بدون محافظت از خریدار

یکی از معایب دیگر بیت کوین زمانی است که محصولی از طریق بیت کوین خریداری می شوند و فروشنده محصول خریداری شده را برای خریدار ارسال نمی کند در این حالت هیچ راه حلی برای خریدار وجود نداشته و هیچ کاری هم برای معکوس کرد تراکنش یا عودت وجه وجود ندارد. البته این مشکل را با استفاده از یک سرویس امانی می توان حل کرد ولی این راه حل هم ایجاد نقش هایی مثل بانک های فعلی ایجاد میکند و بیت کوین را مانند ارز های سنتی می کند.

خطر نقص فنی ناشناخته

یکی دیگر از معایب بیت کوین خطر نقص فنی ناشناخته سیستم بیت‌کوین است این به این معنی است که اگر بیت کوین ها به صورت بسیار وسیع در دنیا استفاده شود و ناگهان اشکلی غیر منتظره و یا نقصی در بیت کوین ایجاد شود به طور کلی اکوسیستم بیت کوین را از بین برده و پول بسیاری از افراد نابود خواهد شد.

بیت کوین بدون شکل فیزیکی

همانطور که میدانیم بیت کوین بدون شکل فیزیکی است و اگر فروشنده محصول و خدمات بیت کوین را پذیرش نکند مشتری مجبور است بیت کوین خود را تبدیل به ارزهای دیگر کند ، مگر اینکه یک سیستم جهانی پیشنهاد و اجرا شود تا شاید بتواند این عیب بیت کوین را برطرف نماید.

بدون ضمانت ارزش گذاری

هیچ مرجع مرکزی بر بیت کوین نظارت ندارد و طبیعتا هیچ گونه ارزش گذاری رسمی از طرف هیچ مرجعی هم مورد تایید نیست و هیچ سازمان ، دولت ، و یا شخصی نمی تواند حداقل ارزش بیت کوین را ضمانت کنند اگر نهنگ ها بخواهند که بیت کوین های خود را بفروشند و از بازار خارج شوند ارزش بیت کوین به شدت کاهش  یافته و این به عموم دارندگان بیت کوین ضرر هنگفتی وارد خواهد کرد.


آیا امکان نابودی کامل بیت کوین هست


The-possibility-of-the-destruction-of-Bitcoin

 

سناریوهای مختلفی در مورد اینکه آیا امکان نبودی کامل بیت کوین هست یا خیر وجود دارد که شاید برخی از آنها دور از ذهن نباشند در زیر دو نمونه از سناریوهای نابودی بیت کوین را با هم بررسی می کنیم

سناریو اول نابودی بیت کوین

اگر روزی برق ، اینترنت و ارتباط داده ها در سراسر دنیا قطع شود طبیعتا گره های بیت کوین توانایی ارتباط با هم را نخواهند داشت و بیت کوین دچار مرگ ناگهانی خواهد شد البته ذکر این نکته ضروری است بعد از حل شدن اشکالات ایجاد شده و ایجاد ارتباط بین گره ها سیستم دوباره فعالیت خود را از طولانی ترین زنجیره شروع خواهد کرد.

سناریو دوم نابودی بیت کوین

ممکن است به‌روزرسانی در بیت‌کوین اتفاق بیافتد و این بروز رسانی دارای یک اشکال بزرگ باشد که باعث به خطر افتادن یکپارچگی سیستم شود و در صورت اینکه جامعه با نسب نسخه جدید موافقت کند و این آپدیت باعث سقوط قیمت بیت کوین خواهد شد البته فعالین صنعت کریپتو کارنسی از این خطرات آگاه هستند و هر گونه تغییر در کد مطابق با دستورالعمل های مشارکت ، بررسی و آزمایش خواهد شد.

سناریوهای دیگری هم امکان اتفاق افتادن دارند مانند چندین فورک در بیت کوین که باعث ضعیف شدن بیت کوین خواهد شد و یا ایجاد مجازات های قضایی توسط دولت ها برای ممنوعیت کامل بیت کوین مانند کاری که چین انجام داد و یا حمله 51 درصدی بیت کوین و هک گسترده بیت کوین ، افزایش سر سام آور قیمت برق ، ایجاد یک ارزدیجیتالی بهتر نسبت به بیتکوین مواردی هستند که امکان نابودی بیت کوین را هر کدام به صورت جداگانه ایجاد می کنند.


بیت کوین در کدام کشورها ممنوع است


In-which-countries-is-Bitcoin-banned

 

الجزایر یکی از کشورهایی است که با قوانین که در سال 2018 به تصویب رساند خرید ، فروش و یا نگهداری بیت کوین و هر کوین دیجیتالی دیگر را در این کشور ممنوع اعلام کرد ، بولیوی کشور دیگری است که 4 سال قبل تر از الجزایر اقدام به ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتالی کرده است.

چین مهمترین کشوری بود که در سال 2021 میلادی کلیه فعالیت ها در بازار رمز ارزها را ممنوع اعلام کرد این ممنوعیت حتی دامن استخراج کنندگان فعال در چین را گرفت و آنها یا مجبور به تعطیلی کامل یا مهاجرت به سایر کشورها جهت استخراج بیت کوین شدند این محدودیت ها باعث نوسان شدید قیمت بیت کوین در بازار هم شد .

کلمبیا ، مصر ، اندونزی ، عراق ، هند ، نپال ، مقدونیه شمالی و ….. از دیگر کشورهای ممنوع کننده صنعت کریپتو به حساب می آیند ، ایران هم کشوری است که به تازگی سخت گیری های بیشتری برای معامله گران ارزهای دیجیتال فراهم کرده است از طرفی جهت دور زدن تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی روش سودآور استخراج بیت‌کوین روی آورده است ، گفته می شود  که حدود 4.5 درصد از استخراج بیت کوین در جهان در ایران انجام می شود.

کشورهایی ممنوع کننده بیت کوین را می توان به  دو دسته تقسیم کرد آنهایی که به طور کلی هر گونه فعالیت در بازار کریپتو کارنسی و بیت کوین را ممنوع اعلام کرده اند و دسته دوم کشورهایی هستند که قوانین کمتر سخت گیرانه ای نسبت به گروه اول در مورد بیت کوین وضع کرده اند

دسته اول شامل کشورهای 1- الجزایر 2- بنگلادش 3- چین 4- مراکش 5- مصر 6- مراکش 7- قطر 8- عراق  9- تونس 10- نپال نام برد

و دسته دوم شامل کشورهای 1- بحرین 2- کامرون 3- آفریقای مرکزی 4- کویت 5- گرجستان 6- گابن 7- لیبی 8- لسوتو 9- گویان 10- ماکائو 11- مالدیو 12- ویتنام می باشد.


بیت کوین در کدام کشورها قانونی است


Bitcoin-is-legal-in-which-country

 

با آغاز به کار بیت کوین کمتر کسی تصور می کرد بعد از گذشت یک دهه کشورهای توسعه یافته آن را به عنوان یک دارایی بپذیرند برای آن مبادله آن و همچنین معامله بیت کوین در کشورهای خود قوانینی وضع کنند و حتی از دارندگان آن مالیات دریافت کنند در زیر به صورت اجمالی با برخی از کشورهای که بیت کوین در آن ها قانونی است آشنا می شویم :

بیت کوین در آمریکا

آمریکا یکی از کشورهایی است که  بیت کوین را به عنوان یک ارز قابل تبدیل با ارزش معادل در ارز واقعی یا ارزی که می تواند به عنوان جایگزینی برای ارز واقعی عمل کند تعریف کرده است و همچنین سرویس درآمد داخلی بیت کوین را به عنوان دارایی برای اهداف مالیاتی طبقه بندی شده است.

هر سازمان یا نهاد مالی که بیت کوین را مدیریت یا مبادله می کند، مانند صرافی های ارز دیجیتال و پردازشگرهای پرداخت، تحت تعریف کسب و کار خدمات پولی (MSB) قرار می گیرد و  مشمول قانون رازداری بانکی شده و باید تراکنش‌های بیش از 10000 دلار، خرید با استفاده از ارز دیجیتال را گزارش کنند.

بیت کوین در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا که شامل کشورهای نظیر فرانسه ، ایتالیا ، آلمان و … است بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی های رمزنگاری شده به رسمیت شناخته و استفاده از بیت کوین در اتحادیه اروپا غیرقانونی نیست.

با این وجود بسیاری از بانک و همچنین سازمان بانکداری اروپا  مرجع تنظیم کننده ارز در اتحادیه اروپا به فعالین این حوزه اعلام کرده است که فعالیت‌های دارایی‌های رمزنگاری خارج از کنترل آن است و همچنان به مردم و مشاغل درباره خطرات ارزهای دیجیتال هشدار می‌دهد.

بیت کوین در کانادا

کانادا یکی دیگر از کشورهایی است که بیت کوین را به عنوان دارایی به رسمیت شناخته  و  موضع عموماً دوستدار بیت کوین دارد ، همچنین  به عنوان یک کالا توسط آژانس درآمد کانادا (CRA) برای اهداف مالیات بر درآمد در نظر گرفته می شود.

بیت کوین در استرالیا

کشور استرالیا هم بیت کوین را یک دارایی مالی با ارزش می داند همچنین آن را مشمول مالیات کرده است به طوری که کلیه فعالیت ها از قبیل معامله گری ، مبادله ، خرید و فروش ، تبدیل به ارزهای فیات مانند دلار و …. شامل مالیات خواهد شد.

بیت کوین در السالوادور

اما شاید جالبترین کشور در این فهرست کشور السالوادور باشد ، السالوادور تنها کشوری در جهان است که در سال 2021 بیت کوین را به عنوان ارز قانونی خود اعلام کرده است.

کشورهای دیگری که بیت کوین و معاملات آن را قانونی می دانند اما نسبت به خطرات آن هم هشدار داده اند که شامل ژاپن ، مکزیک و انگلستان می باشد.


بعد از استخراج 21 میلیون بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟


What-happens-after-mining-21-million-bitcoins

 

بعد از استخراج 21 میلیون بیت کوین در صورتی که حتی تعداد بیت کوین ها در نهایت کمی کمتر از 21 میلیون باشد دیگر بیت کوین جدیدی صادر نخواهد شد در این حالت تراکنش‌های بیت‌کوین در قالب بلوک‌ها ادغام و پردازش می‌شوند و استخراج‌کنندگان بیت‌کوین همچنان پاداش می‌گیرند ، اما این پاداش به احتمال بسیار قوی فقط با کارمزد تایید تراکنش خواهد بود.

سناریو اول بعد از استخراج تمامی بیت کوین ها

سناریو اول این است که بعد از استخراج 21 میلیون بیت کوین و رسیدن به بالاترین نقطه عرضه خود این اتفاق به احتمال فراوان بر استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تأثیر  فراوانی خواهد گذاشت ، این تأثیرگذاری به نحوه تکامل بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال بستگی خواهد داشت. اگر بلاک چین بیت کوین در سال 2140 بسیاری از تراکنش ها را پردازش کند، استخراج کنندگان بیت کوین همچنان می توانند تنها از کارمزدهای پردازش تراکنش ها سود کسب کنند.

سناریو دوم بعد از استخراج تمامی بیت کوین ها

سناریو دوم برای بیت‌کوین در سال 2140 این است که بیت کوین به‌ جای استفاده توسط کاربران در خریدهای روزانه ، بیشتر  به‌عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش برای دارندگان بیت کوین عمل ‌کند به عنوان مثال کاری که شاید طلا هم برای دارندگان آن به همین نحو عمل می کند ، البته باز هم در صورت وقوع این سناریو هم سودآوری برای استخراج‌کنندگان امکان‌پذیر است  حتی در بدبینانه ترین حالت با حجم کم تراکنش‌ها و ناپدید شدن پاداش‌های بلوک ماینرها می‌توانند برای پردازش تراکنش‌های با ارزش بالا یا دسته‌ای از تراکنش‌ها  کارمزد تراکنش‌های بالایی دریافت کنند.

سناریو سوم بعد از استخراج تمامی بیت کوین ها

سناریو سوم کمی نا امید کننده است و حالتی است که استخراج بیت کوین در غیاب پاداش بلوک ها سودآور نباشد و این اتفاق احتمالا پیامدهای منفی با خود به همراه خواهد داشت. در این حالت ممکن است گروهی از ماینرها در تلاش برای کنترل منابع ماینینگ و اعمال هزینه تراکنش های بالاتر تبانی کنند.

استخراج کنندگان برای مخفی کردن بلوک های معتبر جدید تبانی کرده و با گذشت زمان آنها را به عنوان بلوک های که توسط شبکه بیت کوین تأیید نشده است آزاد خواهند کرد این کار اشکالات فراونی از جمله افزایش زمان پردازش بلاک‌ها و بالا رفتن هزینه های بلوک‌های جدید زمانی که به زنجیره بلوک عرضه می‌شوند را خواهد داشت.


سوالات متداول بیت کوین


Bitcoin-FAQ

 

در اینجا قصد داریم به طور خلاصه به سوالات متداول بیت کوین که تقریبا پرتکرارترین سوالات بیت کوین می باشند بپردازیم همچنین در صورت هر گونه سوال دیگر کاربران سایت کوین چند می توانند در قسمت کامت های همین مقاله تمامی سوالات خود را مطرح کرده و در کمترین زمان ممکن پاسخ سوالات خود را دریافت نمایند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که به صورت فیزیکی نیست و یک ارز مجازی است که می توان از آن به عنوان پول و نوعی پرداخت طراحی شده که خارج از کنترل دولت ها و بانک ها می باشد و به همین خاطر نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش های مالی را از بین می برد. همچنین به استخراج کنندگان بلاک چین برای تأیید تراکنش ها پاداش داده می شود.

خالق بیت کوین کیست ؟

بیت کوین در سال 2009 توسط فرد یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو بنیانگذاری شده است و تا به امروز هویت اصلی خالق بیت کوین مشخص نشده است.

استخراج 1 بیت کوین چقدر طول می کشد؟

در حال حاضر برای استخارج یک بیت کوین به طور متوسط ​​10 دقیقه طول می کشد تا شبکه استخراج بیت کوین یک بلوک را تأیید و پاداش آن را ایجاد کند. پاداش بیت کوین 6.25 بیت کوین در هر بلوک است.

آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی است؟

اگر بخواهیم بیت کوین را با سایر دارایی مالی مانند سهام یا بازار مسکن ، طلا یا سکه مقایسه کنیم بلافاصله مشاهده خواهیم کرد که تاریخچه پیدایش بیت کوین از ابتدا تا کنون به نسبت بقیه دارایی ها بسیار کوتاه بوده و همین سابقه کوتاه هم پر است از نوسان قیمت.

جواب این سوال شاید به نوع شخص ، دیدگاهش از بازار مالی و میزان ریسک پذیری و … دارد و نمی توان به روشنی برای تمامی افراد یک پیشنهاد واحد داشت اما به صورت عمومی جواب این سوال که آیا بیت کوین سرمایه گزاری خوبی است بستگی به مشخصات مالی ، سبد سرمایه گذاری ، تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری شما دارد. همیشه باید قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین برای مشاوره با یک متخصص مالی مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شرایط شما مناسب است.

چگونه از بیت کوین درآمد کسب کرد؟

استخراج کنندگان بیت کوین با محافظت از شبکه و اعتبارسنجی بلاک ها با گرفتن پاداش از بیت کوین درآمد کسب می کنند. بیت‌کوین‌ها روش های مختلفی مانند صرافی‌های ارز دیجیتال قابلیت تبذیل به ارز های مانند دلار ، یورو و پوند را دارند و همچنین می توان به صورت مستقیم به وسیله بیت کوین از بازرگانان و خرده‌فروشانی محصول یا خدمات را خریداری کرد . همچنین بسیاری از سایت ها با خرده فروشی بیت کوین درآمدهای زیادی را کسب می کنند.


معرفی منابع مطالعه ساختار بیت کوین

در اینجا چندین کتاب جهت آشنایی بیشتر با ساختار بیت کوین معرفی می کنیم مطالعه هر کدام از آنها برای علاقه مندان به بیت کوین توصیه می شود هر کدام از آنها دید بهتری نسبت به گذشته ، حال و آینده بیت کوین در اختیار ما قرار خواهد داد.

تسلط بر بیت کوین توسط آندریاس ام. آنتونوپولوس

این کتاب شروع خوبی جهت درک مفهوم ارزهای غیر متمرکز مبتنی بر دنیای کریپتوکارنسی است . این کتاب بیشتر کدها و دنیای پشت بیت کوین را بررسی کرده و در مورد اهداف رمز ارزها و کوین های دیجیتالی در دنیای واقعی نکات بسیار مهمی را بیان می کند ، این کتاب در مورد مراحل انجام یک تراکنش بیت کوین و نحوه پردازش آن و همچنین بلاکچین و کیف پول های بیت کوین توضیحات خوبی در اختیار خوانندگان قرار میدهد. نسخه اول این کتاب در سال 2014 انتشار یافت اما نسخه به آپدیت شده آن سه سال بعد در سال 2017 منتشر شده که یکی از پر فروش ترین کتاب های سایت آمازون است.

دارایی های رمزنگاری شده توسط کریس برنیسک و جک تاتار

دارایی های رمزنگاری شده کتابی است که به بررسی بیت کوین و ارزهای دیجیتال و همچنین توکن ها و کالاهای مرتبط به آنها می پردازد. این کتاب که در سال 2017 نوشته شده است و سبک بسیار خوانایی دارد ، این کتاب اطلاعات بسیار زیادی درون خود جای داده است که بسیاری از این اطلاعات را هیچ کدام از سرمایه گذاران فعلی بازار هم نمی دانند.

ساتوشی اثر فیل شامپاین

کتاب ساتوشی اثر فیل شامپاین است که در آن آقای شامپاین در این کتاب قصد دارد که راز و رمزهای بیت کوین را اکتشاف کند و همچنین سعی در شناسایی ناکاموتو واقعی دارد ، او سوال مهمی در این کتاب مطرح می کند که آیا امکان ایجاد بیت کوین توسط یک شخص وجود دارد درحالی که کاملا ناشناس هم باقی بماند؟ در این کتاب ایمیل های ناکاموتو توسط نویسنده بررسی می شود و سعی می کند کشف کند ناکاموتو یک شخص است یا یک گروه و همچنین در قسمت دیگری از این کتاب وایت پیپر اصلی که توسط ناکاموتو انتشار یافته است گنجانده شده ، این کتاب نیز یکی دیگر از پروفروش ترین کتاب های سایت آمازون است.

بیت کوین از مبتدی تا متخصص نوشته کریستین نیومن

این کتاب برای شروع و آشنایی کامل با بیت کوین برای تازه کارها در صنعت کرپیتو کارنسی واقعا مفید است ، در این کتاب در مورد سرمایه گذاری در بیت کوین و جزئیات فناوری بلاک چین توضیحات مفصلی درج شده است. این کتاب برای کسانی که به قصد سرمایه گذاری در بیت کوین دارند و قبل از این اطلاعات زیادی در مورد صنعت کریپتو کارنسی و بیت کوین ندارند به شدت توصیه می شود و می تواند یک کتاب عالی برای شروع یادگیری در زمینه بیت کوین و سایر آلت کوین ها باشد.

 

1 comment

زهرا رضایی 3 شهریور 1401 at 2:15 ق.ظ

واقعا مطلب کامل و خوبی بود با تشکر از شما

پاسخ

ارسال دیدگاه