چگونه DAO قادر به دموکراتیک کردن کمک های مالی خواهد بود؟

دموکراتیک کردن کمک های مالی با DAO

دموکراتیک کردن کمک های مالی با DAO ها و WEB3 بحث داغی است که در یکسال اخیر مطرح بوده است یک خیریه از نوع DAO قصد دارد روند جمع آوری پول و کمک های مالی را کاملا شفاف و دموکراتیک انجام دهد ، DAO یک سازمان اینترنتی مبتنی بر بلاکچین است که مالکیت آن در اختیار هیچ کسی نیست به صورت غیر متمرکز اداره می شود.

در حال حاضر بسیار از شرکت ها فعالیت های خوبی برای ادغام کریپتوکارنسی و کارهای بشردوستانه انجام داده اند و این فعالیت ها همچنان در حال توسعه است همچنین هنرمندان به جمع آوری کمک مالی از طریق کریپتو و اهدای آن به سازمان های بشردوستانه کمک شایانی کرده اند

اما سازمان های قدیمی که در زمینه های بشر دوستانه فعالیت می کنند چه طور ؟ آیا باید چیزی از صنعت کریپتو را فرا بگیرند؟ آیا کریپتو مزیت اساسی دارد که می تواند به طور کلی این نوع فعالیت ها را بهبود بخشد؟

بازار کریپتو کارنسی این پتانسیل را برای سازمان های غیر انتفاعی فراهم کرده که به شیوه ای غیر متمرکز اداره شوند در واقع یکی از بزرگترین رسالت های ارزهای دیجیتال و کوین ها کمک هرچه بیشتر به تمرکز زدایی است.

صنعت کریپتو در میان یک فشار بسیار بزرگ در جهت دموکراسی واقعی است که این امر به وسیله بلاکچین آغاز و شرایط تمرکززدایی را فراهم خواهد کرد.

بلاک چین ها می توانند میزبان قراردادهای هوشمند باشند به طوری که به صورت خودکار آنها را اجرا کند و نیاز به هیچ نهاد قدرتی برای نظارت نخواهد داشت.به جای اینکه یک فرد یا گروه مسئولیت عملیات را بر عهده بگیرند می توان با استفاده از قراردادهای هوشمند و از طریق رای گیری رمزی تمامی موارد را به انجام رساند.

هنگامی که بلاکچین با توکن ها و قراردادهای هوشمند ساخته می شود ، جوامع آنلاین را برای ایجاد سیستم خودگردانی مبتنی بر توکن به نام سازمان های مستقل غیر متمرکز توامند میسازد.

اگر یک سازمان غیر انتفاعی تصمیم بگیرد خود را به عنوان یک DAO شکل دهد تا از مزایای گفته شده استفاده کند آیا اتفاق مثبتی خواهدبود؟

همانطور که گفته شد ایجاد موفق آمیز یک جامعه بر اساس DAO ، جمع آوری کمک مالی و حتی مدیریت غیر انتفاعی را یک فرآیند دموکراتیک شفاف تبدیل می کند. این فرضیه ای است که ما را به ایجاد Endaoment به عنوان سازمانی که کاملا بلاکچینی است و مزایای فناوری های غیرمتمرکز را در بر میگیرد ، هدایت کرد.

در واقع یکی از چالش های ایجاد  غیر انتفاعی سازگار با DAO ها در آمریکا به خطر انداختن وضعیت خیریه یک سازمان غیر انتفاعی به ساختار تحت DAO است.( دموکراتیک کردن کمک های مالی با DAO )

دموکراتیک کردن کمک های مالی با DAO | coinchand

نقشه راه چیست؟ چه باید کرد؟

برای اینکه یک سازمان غیرانتفاعی به DAO تبدیل شود و در عین حال با قوانین درآمدی داخلی آمریکا مطابقت داشته باشد این است که  شکل کلی گروه ها ، ماموران ، و هیت مدیره ها  دست نخوره باقی بماند.با این حال DAO ها می توانند از ابزارهای بلاکچینی برای کنترل و امتیاز دهی به این گروه ها استفاده کنند.

به وسیله استفاده از قراردادهای هوشمند یک DAO غیر انتفاعی می تواند انتخاب اعضای هیئت مدیره ، ایجاد کمیته ها و سپردن مسئولیت و دادن امتیاز به هر یک از آن نهادها را تعیین  و مدیرت کند.در واقع در این مورد تنها DAO ها هستند که به عنوان تنها عضو یک سازمان غیر انتفاعی عمل میکنند و اعضای DAO ها به طور جمعی  از طریق رای گیری مبتنی بر توکن تصمیمات خود را خوانهد گرفت.

قبل از اینکه از این توکن ها در رای گیری استفاده شود در ابتدا باید این توکن ها به صورت کاملا عادلانه بین اعضای DAO ها تقسیم شود طبیعی است که برای انطباق پذیری و ایجاد شفافیت باید در نحوه توزیع این توکن ها برخی ملاحظات در زمان طراحی توکن ها که بر یک DAO غیرانتفاعی حاکم است درنظر گرفته شود تا شفافیت آن را از بین نبرد.

جهت کمک به پایداری یک DAO و ماموریت غیرانتفاعی چه باید کرد؟

اول از همه توکن ها به عنوان پاداش بین اعضای که به شکل معناداری در عملیات و اهداف DAO مشارکت میکنند توزیع شود

دوم باید توکن ها نشان دهنده نفوذ و مشارکت فرد در اکوسیستم پلتفرم باشد یعنی پاداش همیشگی

و در آخر پس از توزیع ، باید برنامه پاداش نامشخض باقی بماند تا به طور مداوم به شرکت کنندگان عادی با قدرت رای و کسانی که در عملیات و اهداف DAO شرکت کرده پاداش داده شود.

سیستم رای دادن 

بعد از توزیع توکن ها و زمانی که آنها بین اعضا انجمن توزیع شدند از آنها می توان برای رای دادن استفاده کرد البته قبل از هرچیزی باید علاقه خود به این ساختار را با قفل کردن توکن های خود نشان دهند که این کار باعث جلوگیری از رای دادن های مجدد یا بازی کردن به مکانیک رای گیری خواهد شد.در ازای قفل کردن موجودی توکن هر فرد برای مدت مشخص امکان شرکت در رای گیری به آنها داده شده در پایان مدت تعیین شده مجدد کاربر قادر خواهد بود که یا توکن های خود را آزاد و از آنها استفاده کرده یا همچنان به قفل بودن آنها ادامه داده و قدرت رای خود را حفظ کند.

با قفل بودن توکن ها و داشتن امکان رای ، افراد می توانند سازمان را مدیریت کرده و نسبت به انتخاب هیئت مدیره ، حذف مامورین  و ایجاد کمیته ها اقدام نمایند.

در واقع به طور مداوم ساختار های حاکمیتی جدید ایجاد کرده تا تصمیم گیری ها عادلانه و منصفانه ایجاد و ماموریت ما به بهترین نحو انجام شود.

انگیزه شرکت در DAO های بشر دوستانه چیست؟

علاوه بر اینکه اعضا DAO قادر خواهند بود مدیریت کل سازمان را در دست داشته باشند همچنین می توان برای پاداش به اعضای کل اکوسیستم با روش خاص استفاده کرد ، برای توزیع عادلانه جوایز یک کمیته منتخب DAO وظیفه دارد پارامترهای شفاف که به راحتی برای عموم قابل درک است را ارائه نماید که بر اساس تعاملات کاربران به هر کدام یک امتیاز خاص تعلق می گیرد که می توان از آن برای دادن پاداش به صورت مکرر که متناسب با فعالیت هر کاربر است استفاده کرد.

Related posts

آیا لونا LUNA از مرگ بازگشته است ؟

لیندا سلطانی

بایننس مالک بیشترین بیت کوین در بین صرافی ها

محسن شریفی

فوربس فاش کرد : جعلی بودن بیش از 50 درصد حجم معاملات بیت کوین

محسن شریفی

ارسال دیدگاه